Na co si dát před prvním kempováním pozor a jak připravit výbavu na sezonu?

Kontrola tropika

Kvalitní stany zaručují pohodlný spánek i ochranu před nestálým počasím. Po opakovaném použití je u nich však nutné provést základní údržbu a kontrolu.

„Mezi nejdůležitější vlastnosti stanu patří voděodolnost vnější plachty, která se nazývá tropiko. Jeho nepropustnost se totiž při častém používání za deštivého počasí postupně snižuje. Během slunečných dnů tropiku naopak škodí UV paprsky, které mají negativní vliv na jeho pevnost. Po několika sezonách je proto třeba stan naimpregnovat a prodloužit tak jeho voděodolnost i životnost," vysvětluje Milan Kubaczka z e-shopu Blackcomb, který prodává sportovní vybavení.

K impregnaci rozhodně nepoužívejte klasické přípravky, které běžně používáte na boty. Některé impregnace na boty totiž obsahují olejovou bázi, která by mohla materiál stanu poškodit. Vždy tak volte přípravky určené pro stany, které kromě UV ochrany a voděodolnosti tropiku dodají i ochranu proti plísním.

Kromě plachty u stanu také zkontrolujte mechanické oděrky a díry na podlážce, kvůli kterým můžete mít v provizorním obydlí po prvním dešti řádnou potopu.

Ošetření zipů a lan

Zipy stanu navoskujte parafínem. K tomu postačí obyčejná svíčka, kterou přejedete po zapnutém zipu. Parafín se postupně pohybem jezdce vetře mezi zuby zipu a zabrání tak jeho zadření. Zároveň zvýší i nepropustnost zipu vůči vodě.

Stan musí být správně postavený a napnutý. Při kontrole výbavy také vždy přepočítejte počet kotvících a vypínacích kolíků a chybějící nebo ohnuté kolíky doplňte. Pozornost věnujte i vypínacím lankům a ta, která jsou roztřepená nebo prodřená, raději vyměňte. Překontrolujte rovněž stav stanových tyček drobná prasklina či chybějící koncovka tyče totiž může zabránit v úspěšné stavbě stanu.

Údržba spacáku

Kontrolu po zimním uskladnění si zaslouží i spacák a karimatka. „I když se doporučuje přes zimu spacáky rozbalit a nechat je zavěšené ve skříni, většina lidí stále spacáky skladuje smotané v kompresním obalu. Tím se ale ničí jejich termoizolační vlákna. V případě skladování v komorách a sklepích se navíc do spacáku vinou nedostatečného větrání a vlhkosti může dostat plíseň," varuje Milan Kubaczka.

Před první cestou pod stan proto spacák vždy minimálně dva týdny předem vyndejte z obalu a nechte jej provětrat.

Samonafukovací karimatky byste měli, podobně jako spacáky, rovněž uchovávat v rozvinutém stavu a s otevřeným ventilem. S uvolněným ventilem si totiž pěnová výplň nejlépe zachová roztažnost a nasbíraná vlhkost může odcházet ven. Ať už skladujete karimatku srolovanou, nebo volně pověšenou, před prvním použitím ji nechte prodýchat. Před první nocí pod stanem ji také doma nafoukněte, čímž zjistíte, zda neuchází. Případné dírky zalepte opravnou sadou, která bývá standardní součástí výbavy ke karimatce.

Způsob ošetření
Nůž Kapesní zavírací nůž je třeba čas od času promazat tak, aby se jednoduše otevíral. Před sezonou je také dobré vydezinfikovat čepele a zkontrolovat, zda jste při předchozím používání neztratili odnímatelné části (pinzetu, párátko apod.).

Baterka, čelovka a další osvětlení
U svítidel se ujistěte, že opravdu fungují. Pokud je světlo slabé, vyměňte baterie. V případě, že nesvítí vůbec, nespoléhejte jen na náhradní baterie na cestu. Zkontrolujte i žárovku/diodu.

Vařič
Vyzkoušejte funkčnost vařiče, případně vyměňte kartuš či doplňte palivo.

Lékárnička
Pozornost věnujte hlavně datu expirace u desinfekce, repelentu, léků i obvazových materiálů. Nezapomeňte také doplnit lékárničku do původního stavu. Přidejte náplasti či přípravky, které tiší bodnutí hmyzem. Ty se totiž při pobytu v přírodě používají nejčastěji.
Zdroj: Blackcomb.cz