Více informací a inspirace k trávení předvánočních dnů naleznete na www.ceskestredohori.info.

Ústí nad Labem

Statutární město Ústí nad Labem nově organizuje městské oslavy Vánoc na Lidickém náměstí. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskutečnilo v pátek 29. listopadu. Na náměstí je tržiště se stánky s lidovými řemesly, tradičním vánočním zbožím a občerstvením. Připraven je pestrý kulturní program, který bude probíhat po celou dobu konání trhů. Mimo jiné vystoupí dětské sbory z ústeckých škol. Během adventních nedělí bude program doplněn o další kulturní vystoupení a postupně budou zapáleny svíčky na adventním věnci.

Nenechte si ujít 6. 12. od 19 hodin v Domě kultury koncert kapely Illustratosphere. Nejen vánočně vás naladí charismatický zpěvák Dan Bárta. V Muzeu města proběhne 7. 12. mezi 10. až 16. hodinou předvánoční prodejní prezentace obrazů, soch, keramiky, šperků a oděvních doplňků od ústeckých umělců, výtvarníků i studentů Tvořivé Ústí aneb umělecký jarmark v muzeu. Severočeské divadlo nabízí 17. 12. od 19.00 hodin Vánoční koncert orchestru Severočeského divadla a jeho hostů. Mimo jiné zazní Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Do divadla lze zajít i 19. 12. Od 19.00 hodin se zde odehraje představení Louskáček (P. I. Čajkovskij) příběh o sváteční atmosféře Štědrého večera, ve kterém se realita spojuje s dětskou fantazií ve fascinující labyrint.

Zubrnice

Do skanzenu v Zubrnicích můžete vyrazit na Vánoce 14. a 15. 12. Na návštěvníky čeká výroba ozdob z perníku a vizovického pečiva, výroba a prodej vánočních ozdob a rozličných výrobků z tradičních materiálů. Akce budou probíhat v jednotlivých objektech. Děti se mohou těšit na bohatý program. V kostele v sobotu vystoupí folklórní soubor Dykyta z Krásné Lípy a v neděli představí vybrané staročeské vánoční písně komorní pěvecký soubor Collegium Verbascum z Děčína.

Ploskovice

Státní zámek Ploskovice pořádá ve dnech 14. a 15. 12. od 15 do 18 hodin Oživené prohlídky. Oživené prohlídky interiérů ploskovického zámku s atmosférou nadcházejících vánočních svátků jsou určeny pro malé i velké návštěvníky. Prohlídky je doporučeno si rezervovat předem.

Krušnohorská dudácká muzika při adventním vystoupení ve Štětí.

Úštěk

Muzeum čertů v Úštěku nabízí především pro školní výpravy ve dnech 3. - 9. 12. program Živí čerti. Nutná je objednávka předem. V neděli 8. 12. bude vypraven „na čerty" historický vláček z Ústí nad Labem do Úštěku a zpět.

Ve městě se 14. 12. uskuteční již 13. ročník Úštěckého adventu aneb Vánoce jako od Josefa Lady. Centrum zaplní mezi 9. a 17. hodinou dobové řemeslné stánky a stánky s občerstvením. Nebude chybět vánoční zpívání, slet andělů a bohatý doprovodný program. V rámci Úštěckého adventu bude Muzeum čertů s programem Živí čerti zpřístupněno pro veřejnost od 10 do 16 hodin.

Velmi oblíbeným se stalo vánoční Štěpánské zpívání na poutním vrchu Kalvárie u obce Ostré nedaleko Úštěku. To se koná 26. 12. od 14 hodin.

Litoměřice

V Litoměřicích přijďte 5. 12. na Mírové náměstí, kde se v 18 hodin rozsvítí vánoční strom. Doprovodný kulturní program začne již ve 14 hodin a skončí kolem 20. hodiny. Zapojí se do něj místní divadelní spolky, kapely a soubory. Připraveny budou i stánky s občerstvením.

Do litoměřického hradu a na jeho nádvoří zavítejte 7. 12. na Adventní jarmark řemesel a dovedností. Od 10 do 17 hodin bude možné koupit si například ručně vyráběné vánoční ozdoby, šperky, keramiku, perníčky, díla z ručního papíru i vánočně laděné květinové vazby. Návštěvníci si budou moci pochutnat na horkých kaštanech, teplé medovině nebo svařeném víně. Chybět nebudou ani zvířátka, která na nádvoří hradu potěší zvláště nejmenší děti.

Mottem letošního Adventního jarmarku jsou „Vánoce s šikovnými dětmi". V doprovodném programu totiž předvedou své dovednosti děti ze základní umělecké školy, DDM Rozmarýn, ale i studenti Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb. V sále hradu budou připraveny i tvořivé dílny.

Litoměřice lákají také na vánoční trhy na Mírovém náměstí (13. - 22. 12., vždy Po Pá 10 - 18 hodin, So, Ne 11 - 17 hodin). Přijďte si užít předvánoční atmosféru s koledami, pohádkami i betlémem s živými zvířátky! Kromě návštěvy stánků s vánočně laděným zbožím budete moci ochutnat i netradiční vánoční dobroty. Na vánočních trzích si budete moci zakoupit i živé kapry a vánoční stromky.

Lovosice

Lovosice zvou 30. 11. a 1. 12. od 9 do 17 hodin na vánoční trhy na Václavském náměstí. V Kulturním středisku Lovoš proběhne 5. 12. od 17 hodin Vánoční koncert populární hudby. Na Lovosickou vánočku, turistický pochod na Lovoš, se můžete těšit 7. 12. Příznivce komorní hudby potěší 11. 12. od 17 hodin Vánoční koncert komorní hudby v sále Bratrské jednoty baptistů.

Roudnice nad Labem

V Roudnici nad Labem rozsvítí vánoční strom na Karlově náměstí 1. 12. v 17 hodin. Na nábřeží před Povodím Labe zazní 4. 12. od 17 hodin Zpěvy vánoční na Labi v podání pěveckého sboru gymnázia Zlatá střední a Podřipského žesťového kvinteta. Akci završí ohňostroj. Na koncert k poctě sv. Mikuláše můžete zavítat 8. 12. od 18 do kostela Narození Panny Marie.

V KD Říp navštivte 15. 12. mezi 10. a 17. hodinou vánoční prodejní výstavu s kulturním programem Pomáháme Ježíškovi, kde se budou prezentovat neziskové organizace. Vystoupí roudničtí žáčci a žáci a různé soubory, připraveny jsou výtvarné aktivity a prodej vánočních dekorací. Veřejnosti a školám budou výstavní prostory přístupné 16. 12. od 9 do 17 hodin.

Vánoce v hotelu Vavřinec na Karlově náměstí si užijte 14. a 15. 12. od 10 do 19 hodin a 16. - 20. 12. od 16 do 19 hodin. Čekají na vás vánoční trhy na nádvoří hotelu stánky s tradičními produkty a občerstvením. Doprovodný program nabízí například koncert skupin Rhiannon a Ambiam, který se uskuteční 18. 12. od 17 hodin nebo vánoční taneční zábavu 21. 12., která začne ve 20 hodin. Další atraktivní předvánoční akcí je Koncert a výstava historie vojenské hudby. Akce se koná v hotelu Vavřinec. Výstava bude zahájena ve 13 hodin. Od 14 hodin pak zazní sálem hotelu Koncert vojenské hudby Brass Band Ústřední hudby Armády ČR.

Štětí

Na Novém náměstí ve Štětí vás 1. 12. vánočně naladí od 10 hodin farmářské slavnosti. Program zpestří vánoční melodie od 16 hodin zahrají Krušnohorská dudácká muzika, Podřipský žesťový kvintet a Kouzelná flinta. V 18 hodin se rozzáří vánoční strom.