Tento týden byl zahájen druhý ročník soutěže Příběhy 20. století, ve které lidé hledají zapomenuté pamětníky zlomových momentů minulého století.

S více než šesti sty účastníky v loňském roce se Příběhy 20. století staly největší dokumentaristickou soutěží pro širokou veřejnost v České republice.

Vítězem prvního ročníku se stal příběh Dity Krausové, jedné z posledních přeživších z tzv. rodinného koncentračního tábora v Osvětimi-Březince. Vítěz hlasování veřejnosti, teprve šestnáctiletý Aleš Kubíček, objevil příběh Františka Lesáka, který zachránil mnoho životů ve své polní nemocnici v průběhu Pražského povstání v roce 1945. Hlasování se zúčastnilo 26 000 lidí.

Ceny pro vítězeKategorie 13 - 15 let
1. místo 15 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha
2. místo 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiksová kniha
3.místo 5 000 Kč, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce"

Kategorie 16 - 18 let
1. místo 20 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha
2. místo 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiksová kniha
3. místo 5 000 Kč, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce"

Kategorie 19 a více let
1. místo 50 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha, nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci s Post Bellum
2. místo 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiks, nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci s Post Bellum
3. místo 5 000 Kč, komiksová kniha, nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci

Cena veřejnosti
Balíček produktů v ceně 20 000 Kč od společnosti SCIO, komiksová kniha

V letošním roce může soutěžit každý, kdo do 5. října 2014 natočí autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka a uloží ji na www.pribehy20stoleti.cz. Deset vítězů ve třech věkových kategoriích, kteří získají finanční a věcné ceny, vybere odborná porota a veřejnost na konci roku.

„Zájem o soutěž je ohromný. Lidé si uvědomují, že je potřeba příběhy pamětníků zachytit a předat dál, než zmizí navždy, a to je skvělé, stejně jako fakt, že polovina soutěžících byla loni mladší osmnácti let," řekl Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum, které soutěž pořádá.

Účastníci soutěží ve třech věkových kategoriích: 13 - 15 let, 16 - 18 let a 19+ let. Pamětníky a jejich příběhy mohou hledat kdekoli ve své rodině, mezi známými a kamarády nebo v okolí svého bydliště.

Soutěžní nahrávku jejich příběhu musí doprovázet textově zpracovaný příběh pamětníka (maximálně 10 tisíc slov) a fotodokumentace (aktuální i archivní fotky pamětníka a případně také fotokopie relevantních archivních dokumentů).

Účastnit se mohou týmy soutěžících a je povoleno spolupracovat s institucemi, jako jsou například Konfederace politických vězňů, Svaz bojovníků za svobodu a další. Soutěžící mohou také využít profesionálního dokumentaristického školení, které pořádá Post Bellum.

Odborná porota složená z historiků, novinářů a dokumentaristů bude u nahrávek i doprovodných textů hodnotit zejména poutavost a zajímavost příběhu a jeho historickou relevanci, stejně jako dokumentaristické zpracování, to znamená, proč si soutěžící vybrali právě tento příběh a jakým způsobem kladli otázky a vedli rozhovor.

V průběhu října a listopadu vyberou porotci tři vítězné příběhy v každé ze tří věkových kategorií. Soutěžní příspěvky budou zároveň zveřejněny na webu www. pribehy20stoleti.cz a lidé budou moci hlasovat, který příběh získá cenu veřejnosti.

O Post Bellum

„Od roku 2001 hledáme a zaznamenáváme příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století, kterými chceme inspirovat ostatní. Vybudovali jsme největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě www.pametnaroda.cz, kde jsou zaznamenány nahrávky vzpomínek už takřka tří tisíc pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu," řekl Filip Hrubý za Post Bellum. Sdružení navíc připravuje populární rozhlasový seriál Příběhy 20. století pro Český rozhlas a v neposlední řadě uděluje ceny Paměti národa pamětníkům, kteří měli odvahu postavit se zlu. Více informací naleznete na www.cenypametinaroda.cz.

Příběh Kristy Bartoničkové-Stumpové

„Válka začala v den, kdy šla Krista Bartoničková, rozená Stumpe, poprvé do školy. Nepamatuje si na cestu do školy, ale na atmosféru toho dne si vzpomíná. Všichni byli vyděšení z toho, že je válka, měli strach, protože tušili hrozný zlo."

Paní Krista s dětmi a rodiči na rodinné fotografii z chalupy v Dolní Rokytnici.Tak začíná příběh Kristy BartoničkovéStumpové a její rodiny, který v loňském roce sepsala a nahrála pro Post Bellum Helena Pěchoučková (39 let). S příběhem o vyhnání a návratu rodiny zpět do údolí mezi Lysou horou a Kotlem v Krkonoších se umístila na 3. místě v kategorii 19+.

Malá Krista se narodila do rodiny etnických Němců v Rokytnici nad Jizerou, kde se oba její rodiče narodili a později pracovali.

Horská chata rodiny Stumpe získala koncesi k pohostinství a stala se tak konkurencí chaty na Dvoračkách, kde později otec rodiny pracoval. Po zabrání Sudet mohla Krista a její rodiče zůstat v Rokytnici, protože byli zapřísáhlí antifašisté a byli proti připojení k Německé říši.

Benešovy dekrety je ale později donutily odejít do Jilemnice.

V roce 1951 bylo československé občanství rodině vráceno a mohla se opět vrátit do rodného kraje, pan Stupme dokonce začal pracovat na Dvoračkách.

O svůj dům však vlivem politických změn v zemi přišli celkem třikrát. Jejich celý příběh je dostupný na www.pribehy20stoleti.cz.