"Odhalili jsme dva případy brazilské mutace. Je to jeden z důvodů, proč se na Děčínsku v pondělí neotevřou školy," řekl nový ministr zdravotnictví. Podle informací Deníku sekvenování odhalila brazilskou variantu u pacientů ze Šluknovska.

Podle krajské hygieničky Lenky Šimůnkové se oba pacienti, kteří měli lehčí až středně vážný průběh onemocnění, nakazili v Česku. "Oba dva jsme vytrasovali. Protože ale neměli cestovatelskou anamnézu, budeme šetření příští týden opakovat, abychom dohledali opravdu všechny kontakty," vysvětlila Lenka Šimůnková. O odhalení kmene viru původem z Jižní Ameriky se postarala Národní referenční laboratoř, která na vzorcích pracovala od poloviny března. #clanek|5580327#

Brazilská verze koronaviru, která pochází z nitra Amazonie v Manausu, je výrazně nakažlivější. Podle studií je 2,2krát nakažlivější než původní verze viru způsobujícího covid. Je také velmi výrazně vyšší nebezpečí recidivy, riziko opakované nákazy je vyšší o 61 procento. Zda je výrazně víc smrtící není zatím prokázané. Zasahuje ale více mladé a jinak zdravé pacienty. Zabírat by proti této variantě měly také některé vakcíny proti covidu.