V Litvínově se opět blíží oblíbená akce - Valdštejnská slavnost. Každoročně se na ni sjíždějí lidé ze širokého okolí. Láká je bohatý program rozmístěný po celém městě a zajímaví hosté. Letos je podle organizátorek jedním z největších lákadel koncert známé kapely Tata Bojs, jejíž členové jsou držiteli několika hudebních cen Anděl.

„Slavnost začíná již 30. dubna, kdy proběhne studentský majáles. Velká sláva s hraběcí rodinou vypukne den nato, v pondělí 1. května, a je věrná každoroční tradici. Lidé se mohou těšit na to, co dobře znají a mají rádi,“ řekla Marta Novotná z propagace města.

V pondělí program začíná už v ranních hodinách, kdy od Citadely startuje průvod městem. Ten tvoří nejoblíbenější část slavností a vždy zaplní ulice i centrum města. Kdo není přímo na ulici, pozoruje dění alespoň z okna či balkonu. „V letošním průvodu se představí litvínovské i mostecké mažoretky, dechový orchestr ZUŠ Litvínov, Mostecké panterky, Briganti a Rytíři Koruny České. Chybět samozřejmě nebude ani kočár s knížecí rodinou a kočár s doprovodem ztvárněným herci z litvínovského Docela velkého divadla,“ popsala Novotná, co všechno lidé v průvodu uvidí.

Valdštejnský zámek v LitvínověPo příjezdu do zámeckého parku v 10 hodin se na pódiu a na ploše před ním uskuteční tradiční vítání hraběcí rodiny. Dále vystoupí Valdštejnovi trubači, sokolník a představí se španělská drezůra koní. Na programu je také pohádka Lotrando a Zubejda. V celém zámeckém parku se bude v průběhu dne konat dobový jarmark a jízdy na koních. V 15 hodin odstartuje ve Voigtových sadech rytířský turnaj s koňmi. Stánky s občerstvením budou k dispozici na náměstí Míru. Od 9 do 14 hodin bude na náměstí na ploše u májky k vidění také výstava požární techniky, kterou tam pro lidi přichystá Jednotka sboru dobrovolných hasičů města Litvínova.

Zvěčněni v kostýmech

V odpoledních hodinách si zájemci budou moci nechat udělat fotografii v kostýmech a ihned si ji vytisknutou odnést. „Fotografovat se bude na schodišti zámku Valdštejnů. Pro letošní rok jsou připraveny trochu jiné kostýmy, než jaké byly vloni, zvolili jsme jednodušší formu. Mělo by to návštěvníkům usnadnit převlékání,“ přiblížila Novotná.

Připravený je i bohatý hudební program. Vystoupí například Junior Big Band ZUŠ Litvínov, folkoví Stráníci a Míra Ošanec či otevřená akustická fúze Zdarr. Hlavním tahákem ale bude vystoupení alternativní rockové kapely Tata Bojs, která zahraje na pódiu v zámeckém parku od 16 hodin. „Na koncert se těším asi nejvíc. Program je podobný jako každý rok, nic nepřekvapí, ale tohle bude stát za to. Určitě se přijdu podívat. Hlavně aby vyšlo počasí,“ řekl Deníku obyvatel Litvínova Vlastimil Motl. Ve večerních hodinách zahraje ještě kapela Love Makers či Musica Filipika, která se zabývá barokní hudbou s dobovými nástroji.

Program Valdštejnské slavnosti

9.00 – 18.00 Dobový jarmark, jízdy na koních (zámecký park)
9.00 – 18.00 Stánky s občerstvením (náměstí Míru)
9.00 Průvod městem (od Citadely do zámeckého parku)
9.00 – 14.00 Výstava požární techniky (náměstí Míru, plocha u Májky)
10.00 Vítání hraběcí rodiny (zámecký park)
12.00 Junior Big Band ZUŠ Litvínov (zámecký park)
13.00 Stráníci a Míra Ošanec (nádvoří zámku Valdštejnů)
13.00-17.00 Fotografování v kostýmech (schodiště v zámku Valdštejnů)
13.30 Zdarr (zámecký park)
15.00 Rytířský turnaj s koňmi (Voigtovy sady)
16.00 Tata Bojs (zámecký park)
18.00 Love Makers (zámecký park)
19.00 Musica Filipika (obřadní sál v zámku Valdštejnů)