Ulice ústeckých Neštěmic jsou zahalené do tmavé ranní mlhy. Jako lampiony v nich kromě pouličního osvětlení září také přes třicet reflexních vest veřejně prospěšných pracovníků (VPP). Právě nastupují na směnu, během níž musí z ulic, chodníků i dalších veřejných prostranství odklidit nepořádek a roztahané odpadky od popelnic.

„Práce mě baví, je tu dobrá parta a spolupráce s obvodem je perfektní,“ říká Michal, kterému dočasné uplatnění zprostředkovává úřad práce. „Tihle lidé jsou pro nás extrémně důležití, hlavně po víkendu se potýkáme s velkým množstvím nepořádku. Bez nich si to vůbec neumíme představit,“ potvrzuje neštěmická starostka Yveta Tomková.

„Vesty“ tvoří součást života měst i jinde v kraji. V Děčíně jich prostřednictvím Střediska městských služeb zaměstnávají dokonce sedmdesát. „Využíváme je zejména na zajištění čistoty a pořádku ve městě, úklid a údržbu zeleně nebo například i provádění drobných opravářských a údržbářských prací pro město a jeho organizace,“ popisuje vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů v Děčíně Romana Silvarová. Přímo pod mosteckým magistrátem jsou momentálně tři zaměstnanci VPP, kteří pracují jako koordinátoři veřejné služby, ve Šluknově zase dva „vépépáci“ uklízejí veřejná prostranství.

Michal z Neštěmic má stejně jako jeho kolegové smlouvu na tři měsíce. „Pak nevíme, co s námi bude,“ podotýká. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž čeká na navýšení částky ve státním rozpočtu vzhledem k uzávěrce rozpočtového roku. „Jde o opatření dočasné. Po navýšení rozpočtu pak bude možné tyto dohody návazně prodloužit,“ přislíbila už dříve ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Co dál? Záleží na penězích

Podle oslovených měst a obcí ale zatím žádné oficiální stanovisko nepřišlo. „Nemáme informaci, jak to bude vypadat dál. Asi nebudeme mít žádné VPP,“ reaguje Karel Jungbauer, starosta Velkého Března na Ústecku, kde mají tři pracovníky zajištěné do konce února. Pro obec jsou klíčoví hlavně při úklidu.

Úřad práce na VPP zaměstnává hlavně lidi, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Vzhledem k dnešní konjunktuře ale sahají firmy i po nich. „V současné době, kdy zaměstnavatelé mají velký zájem o nové zaměstnance a počet volných pracovních míst převyšuje počet evidovaných uchazečů, mají i ti, kteří jsou bez práce delší dobu, mnohem vyšší šance na získání zaměstnání na otevřeném trhu práce,“ míní ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

I proto starosta Velkého Března uvažuje o tom, že alespoň dva současné „vépépáky“ zaměstná na trvalý pracovní poměr. „Pokud je mít nebudeme, musíme si najmout firmu a čerpat peníze, které bychom mohli použít na něco jiného v obci,“ tvrdí Jungbauer.

Ke konci ledna pracovalo na VPP v ČR celkem 5 522 lidí. Měsíční výše příspěvku na jejich mzdy je 15 tisíc korun. Vloni se podařilo Úřadu práce ČR umístit na VPP celkem 16 279 lidí. Celková poskytnutá částka činila více než 1,9 miliardy. Nejvíce takto podpořených klientů bylo v Moravskoslezském (2 337), Ústeckém (2 263) a Jihomoravském kraji (1 400).