Ve skiareálu Alšovka - Měděnec zahájí sezonu. Pokles teplot pod bod mrazu umožnil umělé zasněžování. K dispozici bude zatím jen malý vlek, sjezdovku pokrývá 25 centimetrů sněhu.

„Necháme otevřeno každý den od 09:00 do 16:00 hodin. Večerní lyžování ale zatím odpadá, osvětlená je sjezdovka jen na velkém vleku," uvedl Vladimír Klíma z občanského sdružení Horal Venkov, které areál provozuje.

Alšovka se tak přidá ke Skiareálu Klínovec, který je zatím jako jediný v okolí Chomutova v provozu. „Ochlazení nám umožnilo v minulých dnech spustit umělé zasněžování, připadlo i asi pět centimetrů přírodního sněhu," řekl Adam Svačina ze skiareálu.

Jezdí se na sjezdovkách Dámská, Pařezovka, Slalomák a Přemostěná. Fungují lanové dráhy Dámská, Suzuki, CineStar Express a krytý koberec v dětském parku u Maxe.

V horských střediscích v Pyšné a Mezihoří zatím stále na výraznější mráz a příděl sněhu čekají marně. Sjezdovky tak nadále zůstávají prázdné.

Také provozovatelé lyžařských středisek ve zbylých regionech Ústeckého kraje spustili v posledních dnech naplno umělé zasněžování a někteří o víkendu rozšíří nabídku služeb. V posledních týdnech byl v kraji v provozu jediný vlek ve ski areálu Zadní Telnice na Ústecku.

Částečně i Klíny

Alespoň částečně letos poprvé otevře areál Klíny na Mostecku, potvrdil ČTK jeho zástupce Josef Dlouhý. „Areál se určitě začne rozhýbávat, něco v provozu bude. Zřejmě spustíme lyžařskou školu a náš vláček," řekl ČTK Dlouhý. Jestli ale pojedou velké vleky, zatím správci nerozhodli. „Musíme zvážit, jestli obětovat tento týden a hodně vyrábět, nebo pustit provoz, při kterém se nedá naplno zasněžovat," vysvětlil Dlouhý. Přírodního sněhu je na Klínech minimum.

Cvičná louka v Telnici

V Zadní Telnici na Ústecku zprovozní o víkendu Cvičnou louku, v provozu tak budou dva vleky. „Naplno zasněžujeme, abychom co nejdříve zprovoznili i další vleky," řekl ČTK vedoucí telnického areálu Jindřich Holinger. Provozovatelé počítají se snížením jízdného. Poprvé by se podle Holingera mohla rozjet nová sedačková lanovka, která minulý týden úspěšně prošla zátěžovými testy. Rozhodnutí by mělo padnout nejpozději v pátek dopoledne.

Horní Podluží a Bouřňák stále mimo

Mimo provoz zatím zůstává areál v Horním Podluží na Děčínsku, řekl ČTK starosta obce Josef Kopecký. Správci areál uměle zasněžují, přírodní sníh tam není žádný. „Zasněžujeme naplno, abychom mohli spustit provoz příští týden," řekl ČTK Kopecký.

Provoz zatím nezahájí ani ski areál Bouřňák na Teplicku. Tam situaci navíc komplikuje spor o pronájem části pozemků, na kterých leží úseky některých sjezdovek. Nahoře jsou navezené balíky slámy a betonové skruže. Sport Centrum Bouřňák pozastavilo platbu 400.000 korun za nájem kvůli nedostatkům, které shledalo v nájemních smlouvách. Pronajímatel, společnost JI Consulting, poté vyzval Sport Centrum, aby pozastavilo veškerou činnost na dotčených pozemcích, a loni v prosinci na ně navezl překážky. Správci areálu se obrátili na soud, ten ale zamítl žádost o předběžné opatření. Městský úřad v Duchově naopak nařídil uvést pozemky do pokojného stavu. Zábrany na sjezdovkách ale zatím zůstávají. „V současné době se zasněžuje Údolíčko, aby o příštím víkendu mohly začít s výukou dětí lyžařské školy a zájemci si mohli zalyžovat aspoň na tomto svahu," informuje na webu ředitel Sport Centra Bouřňák Pavel Tetřev.