Vernisáž výstavy „Zaniklé obce Klášterecka" představí veřejnosti dosud nepublikované fotografie, dokumenty a svědectví lidí, kteří v dnes již zaniklých obcích kolem Klášterce nad Ohří bydleli.

Působivé fotografie ze svého domácího archivu zaslala Gabriela Pintérová, která žije až v Trnavě. Informaci o zaniklých obcích našla na webu města a tak napsala:

„Aj napriek tomu, že zanikla obec Podmilesy každý rok sem chodíme aspoň pozrieť a pripomenúť si krásne časy strávené tu a v Louchove". Paní má v Klášterci a Kadani příbuzné a tak sem čas od času jezdí. „Dom už skoro neexistuje, otec postavil taký zrub, no niekomu ho predali. Ešte aj v súčasnosti sa veľmi rada vraciam do týchto miest," přiznala paní.

V sousední Kadani žijí obyvatelé převážně z Mikulovic a Vernéřova. Osobní fotografie i rozsáhlý archiv, který dokumentuje jednotlivé domy v Mikulovicích před jejich demolicí, poskytla Květa Sachlová.

Svědectví o tom, jak toto vystěhovávání místní prožívali, přinese na výstavě paní Jaroslava Trepešová, jejíž prarodiče v Mikulovicích hospodařili v zemědělství. K vidění bude i „dekret o vlastnictví půdy", který byl předáván poválečným osídlencům. „Ve fotografiích i malovaných akvarelech si připomeneme vzpomínky obyvatel německé národnosti, kteří tu žili před válkou," doplnila kurátorka výstavy a městské Galerie Kryt Vlasta Fišrová..

Zajímavostí je historie undergroundové komunity na Nové Vísce, kterou se svými studenty zmapoval Josef Märc z chomutovského gymnázia ze zdrojů Miroslava „Skaláka" Skalického.

„Součástí výstavy bude část expozice Muzea zaniklých obcí z kostela sv. Vendelína v Perštejně. Fotokopie dobových materiálů z kronik obcí a dalších dokumentů z Oblastního archivu Chomutov se sídlem v Kadani. Budou zde i pohlednice z Oblastního muzea v Chomutově.

„Důležitým informačním zdrojem při přípravě výstavy byl web Zaniklé obce a objekty, který založil a spravuje sběratel historických pohlednic Pavel Beran z Klášterce nad Ohří," připomněla kurátorka.

Výstava chce přiblížit nedávnou historii zdejšího regionu, spojenou s vysídlováním vesnic. Je jich celá řada. Jedná se o Mikulovice, Vernéřov, Pavlov, Šumnou, Mariánské údolí, Vysoké, Kunov, Podmilesy, Krčmu, Novou Vísku u Domašína, Potočnou a Prunéřov.

Obce však svým způsobem žijí dál a to nejen ve vzpomínkách obyvatel, kteří se pravidelně setkávají, ale také díky obnově kapličky a kostela sv. Mikuláše v Mikulovicích. Kapličku opravil a dobrovolně udržuje Petr Tykvart z Klášterce nad Ohří..

Vernisáž výstavy se koná v Galerii Kryt v pátek 7. října v 17 hodin.