Propojeno je i s dějinami českými a saskými. Poznání této doby se věnuje výstava Lobkovicové a Kadaň, která bude dnes (v úterý) v 17 hodin slavnostně zahájena v Městském muzeu v Kadani.

Výstavu s naší současností propojuje hned trojí výročí. Letos uplynulo 540 let od jmenování Jana Hasištejnského doživotním hejtmanem města Kadaně a posléze i od zastavení města hasištejnské větvi lobkovického rodu a také 490 let od doby, kdy se město za vlády Janova syna Jaroslava ze zástavy opět vyplatilo. Z této doby se dodnes dochovaly stavby, které ke Kadani neodmyslitelně patří - vedle kadaňského hradu a radnice jde zejména o areál františkánského kláštera.

Výstava nabízí několik zajímavých zastavení nad minulostí a ukazuje, jakým historickým i stavebním vývojem město prošlo a jak se odvíjely životní osudy jeho dočasných pánů.

„Základ výstavy tvoří šest originálních archiválií z fondu okresního archivu, které pochází z 15. a 16. století. Týkají se města Kadaně a vztahu Lobkoviců ke Kadani. Většinou se jedná o královské listiny. Dále budou k vidění tři gotické sochy z konce 15. století zapůjčené z chomutovského muzea, socha sv. Kateřiny, sv. Barbory a Madony s Ježíškem. Pro návštěvníky máme připravené i jedno překvapení z oblasti architektury, které ale nebudeme dopředu vyzrazovat“, přiblížil výstavu Lukáš Gavenda z kadaňského muzea.

Výstavu bude možné navštívit až do 26. listopadu. Mělo ji zahájit scénické čtení z díla Jana Hasištejnského z Lobkovic Naučení synu Jaroslavovi, z důvodů zdravotní indispozice účinkujícího se ale konat nebude. Představení provází smůla, již jednou bylo rušeno. Zahájení výstavy i se scénickým čtením se původně mělo odehrát již 20. října, z organizačních důvodů muselo být na poslední chvíli přesunuto na dnešek, nakonec se ale opět neuskuteční.

Autorka: Lenka Kubalová