Posnídat za lepší svět?

Férová snídaně představuje piknikový happening na podporu fair trade. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě. I vy se k nim můžete na Chomutovsku přidat. 10. května totiž můžete v Kadani posnídat ve prospěch rozvojových zemí.

Myšlenka Férové snídaně je velmi prostá. Současně s tisíci dalších lidí na celém světě, po boku svých blízkých a přátel, posnídáte fairtradové a lokální produkty a dáte tak najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a zodpovědné spotřeby.

Férová snídaně probíhá formou pikniku, na kterém se sejdou všichni, pro které nejsou hodnoty jako odpovědná spotřeba, důstojné pracovní podmínky a dodržování lidských práv všude ve světě jen vyprázděnými pojmy. Nejde o žádnou ochutnávku ani komerční propagaci - každý si na snídani donese své fér/bio/lokální/jakékoli dobroty a pokud má chuť, rozdělí se s ostatními snídajícími. Férová snídaně je navíc i dobrou příležitostí setkat se s kamarády, rodinou nebo třeba sousedy a strávit společně jedno květnové sobotní dopoledne příjemnou snídaní.

Fairtradové dobroty se rády kamarádí s těmi lokálními. Můžete si upéct buchtu z fairtradového kakaa a cukru, biomouky, medu od místního včelaře a vajíček od souseda a k tomu si uvařit do termosky fair trade čaj nebo kávu. Nemáte čas ani chuť na pečení? Pak stačí chleba namazaný marmeládou z jahod z vaší zahrádky, fairtradovou čokoládovou pomazánkou nebo sýrem od místního farmáře. Fantazii se meze nekladou.

Dále nezapomeňte na deku, hrníček, talíře, ubrousky, nože a lžičky - to vše by ve vašem košíku taky nemělo chybět. Dojděte v sobotu v půl desáté před kadaňskou Střelnici a zapojte se do fairtradu.

Hudební legenda o den dříve

Klidné snídani může ale předcházet i legendární divočina. Od 19:00 v pátek v kadaňském Orfeu vystoupí legendy crossoveru Dog Eat Dog. Kapela, která se proslavila nejvíce v 90. letech, se při svém turné zastaví i v Kadani. A je se skutečně na co těšit - jejich osobitý hudební styl, který kombinuje, punk, hardcore hip a to vše za doprovodu saxofonových melodií, oslovuje rockery, příznivce hip hopu ale i každého, kdo má rád energickou a originální hudbu. Společně s nimi navíc vystoupí čeští The.Switch, kteří mají za roky svého působení v Čechách vybudovanou solidní fanouškovskou základnu. Lístky bude možné zakoupit pravděpodobně ještě na místě přímo před koncertem, v předprodeji jsou samozřejmě také.

Tím ale víkend nekončí. Těšit se lze třeba i na country nebo vzpomínání na zaniklé obce.

Podrobný program akcí na víkend i příští týden najdete ZDE.