Kdy: úterý – pátek 9 – 17 hodin, sobota 13 – 17 hodin. Do 1. Srpna
Kde: Oblastní muzeum v Chomutově
Za kolik: 30 Kč, snížené 15 Kč, rodinné 60 Kč

Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem. To praví stará pranostika, zůstat ale doma na peci se tentokrát příliš nevyplatí. V Oblastním muzeu v Chomutově začíná výstava Kachle sedmi století. Volně navazuje na krajskou výstavu Oblastního muzea a galerie v Mostě, kterou bylo možné navštívit na přelomu roku 2017 a 2018.

Výstava představuje vývoj kachlů a kachlových kamen v severozápadních Čechách od gotiky až po počátek 20. století. Návštěvníci si prohlédnou širokou škálu technik a motivů, které se při výrobě kachlů používaly. Umělecká výzdoba kachlů odráží náboženský i společenský život konkrétního historického období a jeho duchovní i světské hodnoty.

Mezi hlavní taháky budou patřit modrobílá válcová empírová kamna, která patrně v 1. polovině 19. století vyhřívala chomutovskou radnici. Ke zhlédnutí budou také nejstarší gotické komorové kachle s vyobrazením jezdců z hradu Kyšperka u Krupky nebo pestře glazované renesanční kachle z hradu Egerberku u Klášterce nad Ohří. Výstava v muzeu potrvá do 1. srpna.