Dny scénického tance, během kterých se představí čeští i zahraniční tanečníci a choreografové, potrvají do 22. srpna a budou probíhat v salla terreně.

Co je scénický tanec

Co to vlastně je scénický tanec vysvětlila Zora Breczková, ředitelka Siraexu „Je to tanec, který se odehrává na jevišti. Odehrává se v něm nějaký příběh, myšlenka. Je to vlastně moderní, současný balet.“

Do budoucna je cílem festivalu podle paní Breczkové přiblížit se velkým prestižním přehlídkám, jako je třeba Tanec Praha. Již dnes se Siraexu daří představovat ty nejlepší ve svém oboru. „Zejména čeští účinkující patří mezi špičku, jsou to prestižní soubory. Vystoupí třeba i sólisté Národního divadla.“

Hlavní program: tance baroka

Hlavní program tvoří pět komponovaných večerů. „Letos máme takové ohlédnutí k baroku. Například v pondělí vystoupí jako speciální host tanečnice a choreografka Andrea Miltnerová, která se věnuje barokním tancům“, přiblížila téma přehlídky paní Breczková.

A kteří účinkující patří podle jejího názoru mezi ty nejvýznamnější a diváci by si je rozhodně neměli nechat ujít? „To je moc těžké říct, všichni jsou výborní. Zmínila bych asi VerTeDance, Nanohach nebo Pražský komorní balet Pavla Šmoka.“

Doprovodný program: Salsa, Tai-chi…

V rámci doprovodného programu budou připravené taneční dílny a kurzy pro širokou veřejnost. Kurzy salsy pod vedením tanečníka Rubena Peguera z Dominikánské republiky jsou bohužel již obsazené, ale zájemce o tento latinskoamerický tanec to nemusí mrzet. Mohou přijít v sobotu od 18 hodin na Salsa show, kde vystoupí Ruben Peguero s partnerkou. Dvouhodinové představení chtějí pojmout jako miniškolu salsy.

Hodiny Tai-chi, které budou probíhat na louce u salla terreny, zatím obsazené nejsou. Zájemci mohou přijít před začátkem lekce přímo na místo. Kurzy jsou vhodné i pro začátečníky. Budou probíhat denně od pondělí do pátku. Protože na sebe budou navazovat, bylo by dobré, kdyby zájemci začali chodit již od pondělí.

Vstupné na všechna představení je 50 korun. Organizátoři doporučují místa si předem rezervovat na tel. +420 737 731 525, protože kapacita salla terreny je omezená. Jedna lekce Tai-chi stojí 100 korun, pro důchodce 50 korun, ale podle slov paní Breczkové je pravděpodobné, že bude cena snížena pro všechny na 50 korun.

Hlavní program tanečního festivalu:

Pondělí 17.8. od 20 hodin - Zahajovací představení (představení choreografů z Mexika, Venezuely a Turecka, Barokní tělo odhaleno, speciální host večera Andrea Miltnerová - ČR)
Úterý 18.8. od 20 hodin - Komponovaný večer umělců (VerTeDance a herečka, performentka Anna Polívková - ČR, Pražský komorní balet Pavla Šmoka - ČR, slavnostní předání divácké ceny Siraex za rok 2007)
Středa 19.8. od 20 hodin - Večer neprofesionálních souborů (nenechte se mýlit názvem večera, soubory jsou velice profesionální a loni i předloni shlédlo nejvíce diváků)
Čtvrtek 20.8. od 20 hodin - Komponovaný večer nezávislé profesionální taneční scény (Regina Hofmanová - ČR, Dora Hoštová - ČR, ME-SA o.s. - choreografky a tanečnice, které na české scéně vzbuzují obdiv a respekt, slavnostní předání divácké ceny Siraex za rok 2008, Angels and Demons, Ji Eun Lee - Korea)
Pátek 21.8. od 20 hodin - Závěrečný večer (přední členové Baletu Národního divadla Praha, Nanohach v sólech - taneční dýchánek skupiny tanečního divadla Nanohach - ČR)

Doprovodný program festivalu:

1.8. - 22.8. - Kaleidoskop českého tance - výstava velkoformátových tanečních fotografií na nádvoří Zámku Klášterec nad Ohří
17.8. - 21.8. - Tai-chi s Lenkou Kolářovou - hodina na louce u sala terreny, ranní od 9 hodin, odpolední od 16 hodin
17.8. - 22.8. od 17 hodin - Salsa s Ruben Peguero z Dominikánské republiky - letní taneční dílny pro širokou veřejnost v Kulturním domě Klášterec nad Ohří
22.8. - Zakončení festivalu Siraex 2009 (16 hodin - tanec dětem, 17 hodin - tvorba seminaristů letních dílen, 18 hodin - rozloučení v rytmu salsy, Ruben Dance Salsa, taneční show v sala terreně)

KOMPLETNÍ PROGRAM NAJDETE NA STRÁNKÁCH KLÁŠTERECKÉHO ZÁMKU - ZDE

AUTORKA: LENKA KUBALOVÁ