V chomutovské galerii Špejchar probíhá od včerejška retrospektivní výstava Obrazy z cest a Domácí úkoly.
Vystavované obrazy jsou výsledkem stejnojmenných projektů pražské Galerie La Femme, která spolupracuje jak s renomovanými umělci, tak i se začínajícími autory. Většinou jde o současné české autory. Galerie La Femme díla nejen vystavuje, ale sama se spolupodílí na vzniku některých z nich.
V roce 2003 vznikl jak projekt Domácí úkoly, tak i mezinárodní Obrazy z cest.
„Po dvou letech, co jsem měl galerii, jsem začal přemýšlet, co víc bych pro ni mohl udělat, jak to zpestřit. Na začátku byla fotka, kterou udělal můj bratr Jan v 70. letech. Byla to žena dívající se z okna. V roce 2003 jsem oslovil zhruba padesát českých výtvarníků, aby namalovali obraz podle této fotografie. A tak vznikla tématická výstava prvního domácího úkolu, který se jmenoval Pocta jedné fotografii. Během uplynulých šesti let zpracovávali výtvarníci dalších třináct témat,“ popsal galerista Miroslav Lipina vznik Domácích úkolů.
Pro inspiraci do zahraničí
Galerie La Femme také stojí za několika tvůrčími pobyty v zahraničí v rámci projektu s názvem Obrazy z cest. První cesta s umělci do ciziny, na které měli čerpat inspiraci, malovat a seznamovat místní s českými umělci, proběhla také v roce 2003. Cílem byly Lidice, městečko poblíž Ria de Janeira, pojmenované na památku českých Lidic, kde se zajímají o české umění a českou kulturu vůbec.
Miroslav Lipina přiblížil, jak vznikl nápad podniknout první zahraniční cestu. „Jednou přišel do galerie jeden známý výtvarník s kamarádkou a ta vyprávěla, že byli po revoluci s výtvarníky na půl roku v Brazílii. Ten nápad se nám zalíbil, tak jsme se s ní domluvili, že tam zavolá a krátce na to nám dala vědět, že můžeme jet. Posbíral jsem zajímavé výtvarníky a na měsíc jsme odjeli. Za dva roky nás pozvali znovu. Když jsme přijeli, byla připravená obrovská tribuna s nápisem „Vítáme české umělce“, černošská kapela zahrála českou hymnu a Škoda lásky,“ popsal Lipina úspěch českých výtvarníků v Brazílii a dodal, proč se vlastně rozhodl oba projekty vytvořit. „Baví mě na tom, že ty obrazy vzniknou přímo pro galerii. V rámci Domácích úkolů vzniklo už přes tisíc obrazů, z cest asi pět set. Z toho asi deset procent jsou skvělé obrazy.“
Brazílie, Francie, Andalusie
Zahraniční cesty jsou pro výtvarníky vždy velkým zdrojem inspirace. Podle Miroslava Lipiny dostávají příležitost jak renomovaní autoři, tak i nadějní začínající umělci. „Na první výpravy jsem bral ty nejlepší výtvarníky, které mám, například Borise Jirků, Antonín Sládek, Tomáš Hřivnáč, Milan Chabera. Postupně začali přibývat i ti mladší, u kterých jsme viděli, že mají zájem něco dělat, třeba Richard Augustin.“
Po první cestě do Brazílie následovalo dalších pět výprav, které směřovaly do Kanady, Francie a naposledy do španělské Andalusie. „Příští rok nás zvou do Argentiny a Ekvádoru nebo je možnost jet do Toskánska“, poodhalil Miroslav Lipina plány do budoucna.
Na výstavě ve Špejcharu jsou k vidění obrazy například Borise Jirků, Tomáše Hřivnáče, Ivany Kotýnkové, Milana Chabery, Richarda Kočího, Daniela Krejbicha, Karla Pobřísla nebo Michaela Rittsteina. „Je to jednak výběr z předchozích čtrnácti témat Domácích úkolů. Výběr byl předem daný tím, že většina obrazů se už prodala. V části výstavy Obrazy z cest jsou tu k vidění díla ze všech cest, které jsme podnikli. Nejvíce jich je z Andalusie, protože tam jsme byli naposledy a tím pádem se zatím nestihly obrazy rozprodat.“
Výstava do 17. října
Výstava potrvá do 17. října, zájemci ji mohou navštívit od úterý do soboty od 9 do 17 hodin. Dospělí zaplatí za vstupné 15 korun, děti 7 korun.
Autorka: Lenka Kubalová