Přivést ke knize nové čtenáře a odměnit ty staré a věrné. To je cílem akce Týden knihoven, která se opět koná v České republice. Ukáže, že knihovna se nerovná zaprášeným policím a nerudným knihovnicím, ale že je to místo, kde kromě poučení čeká i velká porce zábavy.

V Chomutově celý čtenářský svátek doslova odpálí už dnes, v pondělí večer, představení Inferno. Do města zavítá úplně poprvé úspěšný divadelní projekt Listování. Přiveze adaptaci populárního thrilleru Dana Browna. „Během hodiny přehrajeme celou knihu, kterou by jinak diváci četli možná i dvacet hodin,“ říká autor projektu a herec Lukáš Hejlík. Přestože se jedná o hutný thriller s mysteriózní zápletkou, dojde i na humor. „Inferno má v sobě dva slovní vtipy, ale dodali jsme nějaké scénické a situační navíc,“ usmívá se Hejlík.

Po zbytek týdne se v Chomutově můžete těšit třeba na výstavky o spisovateli J. R. R. Tolkienovi, autorovi Pána prstenů, či kvízy o čtenářské průkazy pro děti i dospělé.

Členství na celý rok zdarma

V Jirkově si sice žádný doprovodný program nepřipravili, novým čtenářům ale dají nabídku, která se snad ani neodmítá. Registraci na celý rok zdarma. Legitimaci mají pro děti i dospělé a nemusíte pro to udělat nic jiného, než dojít ke knihovnickému pultíku.

Stejný bonus nabízí i kadaňská knihovna, ta se ale navíc rozhodla, že přihodí i pořádnou dávku pochopení. Celý týden nabízí amnestii na pokuty a vyrovnání starých hříchů. Na to se těší například osmadvacetiletá Barbora Šmídová. „Knížku dlužím od dubna, byla to bichle ke státnicím. Ty jsem udělala v září, mezitím mi ale naskočila mastná pokuta, neprodlužovala jsem ji,“ přiznává Šmídová. „Pak jsem na to znovu zapomněla a tak dále. Teď si to už vyřídím,“ slibuje studentka.

Kadaňská knihovna navíc celý týden rozdává dárky, a to jak kulturní, tak dokonce i hmotné. „V pondělí si můžete přijít pro výroční tužky knihovny, v pátek zase budeme rozdávat záložky,“ usmívá se ředitelka Marcela Trejbal Vlčková. Od pondělí až do čtvrtka 5. října na vás navíc čekají besedy či výprodej knih.

To nejlepší z doprovodného programu:

Kadaň
Úterý 3. 10. – Autorské čtení Renaty Šindelářové z detektivní knihy Stíny nad Krušnými horami
Čvrtek 5. 10. – Výprodej knih na pobočce v Golovinově ulici, dětem bude dělat společnost Maxipes Fík

Chomutov
Pondělí 2. 10. – Inferno, divadelní představení, od 19.30 h 
Po celý týden – Herna pro děti s dopravním hřištěm, vstup zdarma