Na Chomutovsku přibude v sobotu 15. června nový turistický cíl. Pravidelné prohlídky začne nabízet zámek Poláky. Památkový objekt, jehož záchrana a rekonstrukce stále pokračují, stojí téměř na břehu Nechranické přehrady u silnice mezi Žatcem a Kadaní.

Návštěvníci si mohou prohlédnout 12 prostor převážně v prvním patře zámku. „Polovina z nich je v autentickém neobnoveném stavu a v kontrastu k nim druhá polovina po provedení rekonstrukce. Přitom se podařilo zachránit maximum prvků původní výzdoby. Všechny prostory jsou plně vybavené a představují, jak se na zámku žilo před 100 lety,“ upozorňuje majitel a zachránce zámku Miloš Dempír.

Zařízení pochází z rodinných sbírek majitele, zčásti bylo zakoupeno z historických nemovitostí v regionu a částečně pochází z darů. „Ze zámeckých prostor vyniká vstupní hala se schodištěm, zaujímající zhruba čtvrtinu celé zámecké stavby, pracovna, velká jídelna, společenský a dámský salon, dětský pokoj, pokoj komorné nebo ložnice. Raritou jsou nedávno objevené, odkryté a zrestaurované barokní záklopové stropy ve dvou pokojích,“ pokračuje majitel.

Dosud mohli zvědavci do interiéru zámku nahlédnout jen výjimečně při speciálních příležitostech. To se v sobotu 15. června změní. Slavnostní otevření pro veřejnost nabídne kromě prohlídek i bohatý kulturní program, vystoupení šermířů a tanečnic, hudbu a divadelní představení.

Slavnostní otevření zámku Poláky 15. června

09.30 - zahájení oficiální části pro pozvané hosty, občerstvení, slavnostní akt otevření zámku, prohlídka zámeckých prostor
11.00 - zahájení programu pro veřejnost, bubenická show a úvodní seznámení s historií i současností zámku
11.30 - Divadlo Bauerovi Josefov, pohádka O prasátku
12.15 - CV Band – hudební vystoupení
13.00 - Šermířské vystoupení, skupina Grál
13.45 - Ukázky dobových tanců, Perchty von Bladen
14.15 - Povídání o dobové módě, jídle a zvyklostech
15.00 - Divadlo Bauerovi Josefov, pohádka O prasátku
15.45 - CV Band – hudební vystoupení
16.30 - Šermířské vystoupení, skupina Grál
17.15 - Ukázky dobových tanců, Perchty von Bladen

Po celý den budou probíhat prohlídky nové zámecké expozice.

Zámek bude otevřen v červnu, září a říjnu o víkendech, v červenci a srpnu denně kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin. Mimo tuto dobu je možné domluvit individuální prohlídku.

Památka v posledních letech doslova povstala z ruin, v které se z větší části proměnila kvůli nezájmu a rozkrádání. Náročná rekonstrukce tam vrátila život a důstojnost, práce budou pokračovat i nadále. Velká část areálu je totiž stále v havarijním stavu. Lidé tak mohou při každé návštěvě pozorovat jeho proměnu.

Barokní zámek Poláky prezentuje vývoj zámecké architektury na Chomutovsku od renesance až po počátek 20. století. Místo bylo osídlené od roku 1165. Původně zde byl opevněný hospodářský dvůr cisterciáckého kláštera ve Waldsassenu, následně gotická tvrz bratří Vlka a Bavora z Poláků, potom renesanční a barokní zámek. Nynější novobarokní podobu získal v letech 1924–1928 za vlastnictví manželů Hradčovských.

Od roku 1948 byl využíván státním statkem, po roce 1992 byl zcela opuštěn. Během desítek let nezájmu o osud této významné památky došlo k její devastaci a rozkrádání konstrukcí, významných prvků i vybavení.

Zámek byl zapsán na seznam ohrožených památek. V roce 2020 zámek zakoupil současný majitel Miloš Dempír, jehož snahou je tuto památku zachránit. Za pomoci Ústeckého kraje, Ministerstva kultury České republiky a také desítek dobrovolníků, přispívajících k obnově areálu zejména svou prací, se podařilo zajistit a obnovit secesní vilu sloužící v minulosti správci velkostatku, zajistit statiku zámecké budovy, renovovat střechy, krovy, okna a také polovinu interiérů zámku. Díky tomu může být v letošním roce představena první obnovená část zámku s prohlídkovou trasou dokumentující život na venkovském sídle v době první republiky.

Mohlo by vás zajímat: Pod Klínovcem v Krušných horách vyrostla útulna, už v ní přespali první poutníci

Pod Klínovcem vyrostla útulna, už v ní přespali první poutníci | Video: Lesy ČR