Taková je podívaná na panenky, které tvoří výstavu v prvním patře zámku Červený hrádek.

Každá je jinak velká, ale jedno je spojuje. Jedná se o sběratelské a certifikované panenky, které si návštěvníci mohou prohlédnout, ale také koupit. Ovšem ceny jsou nastavené od pár set až po deset tisíc podle toho, jak je panenka vzácná.

„Některé z nich byly vyrobeny jen v omezeném množství například dvaceti kusů. Tvůrce pak formu zničil. Tím je zaručeno, že si kupujete skutečnou raritu,“ říká kurátorka výstavy Libuše Hřívová na konto certifikovaných panenek. „Panenky představují nejen krásné hračky, ale také dobře uložené peníze,“ dodává.

Prodejné jsou i kočárky a další ručně vyrobené exponáty. Prodejní výstava patří paní Lídě Nové a na zámku bude až do konce roku.

V sobotu ji navíc rozšíří také expozice šklebíků. Jsou to panenky, které které křiví tvářičky. Jejich původ je ve Španělsku a na rozdíl od certifikovaných budou k mání už od sta korun výše. Šklebíci budou k vidění do dvou týdnů.

Výstava panenek je otevřená každý den od 9 do 15 hodin. Vstupné je 20 pro dospělé, děti to mají za polovic.

NEJDRAŽŠÍ. Více než deset tisíc korun stojí blonďatá panenka Angela, která je realistickou podobou malého děvčátka. Panenka je z limitované série a k vidění je v zamčené vitríně hned u vstupu.

NEJROZTOMILEJŠÍ. Jako opravdová působí uplakaná holčička Sammy. Tváře má zrudlé jakoby dlouhým křikem a u nosu nudli. Panenka je za 9020 Kč.

NEJLEVNĚJŠÍ. Malá vinylová panenka Mimi patří k nejlevnějším. K dostání je za 308 korun.