Ve čtvrtek 8. října bude v 17 hodin zahájena v galerii v zámecké věži. František Červený strávil v Jihoafrické republice listopad roku 2008.

„Byla to původně spíš exotická dovolená nebo ještě lépe splnění klukovského snu po dobrodružství na africkém kontinentu. Protože ale fotím a Afrika v tomhle ohledu poskytuje výjimečné příležitosti, viděl jsem ji téměř celou dobu skrze hledáček fotoaparátu“, popsal autor, jak fotografie vznikaly.

Na většině fotografií jsou zachycena zvířata žijící ve volné přírodě, protože cílem cesty bylo podle slov autora navštívit co nejvíce národních parků, které jsou výskytem divokých zvířat vyhlášené po celém světě. Z toho ale pro fotografa vyplývala i určitá omezení. „V každém parku je možné se pohybovat jen automobilem a proto jsou téměř všechny fotografie zvířat pořízeny z jeho okénka. Tím se odlišují od fotografií, které fotím u nás a pro samotné focení je to hodně omezující. Člověk si může vybrat pouze místo, kde zastaví, ale zbytek je věcí náhody“.

Výstavu je možné navštívit od úterý do soboty mezi 9. a 15. hodinou, dospělí zaplatí vstupné 10 korun, děti 5 korun. Výstava potrvá do 31. října.

Autorka: Lenka Kubalová