O víkendu se Kadaň vrátí do dob gotiky.
Císařský den, který pořádá město Kadaň ve spolupráci s Kulturním zařízením města Kadaně, je ojedinělou akcí v regionu. Váže se k historii města s plným nasazením, které přináší již po šestnácté své ovoce.
Na počátku - před šestnácti lety, přišel s nápadem uspořádat historickou slavnost bývalý tajemník Městského úřadu Vladimír Malý. Ve spolupráci s ředitelkou Okresního archivu Kateřiny Mertové a jejího kolegy Jana Gadža, kteří napsali námět a scénář k prvnímu Císařskému dni na základě historického pozadí příjezdu císaře a krále Karla IV. do Kadaně, tato slavnost vznikla.
Režie prvního představení, které mělo dokumentovat dobu, která pro město znamenala velký rozvoj, se tehdy ujal klášterecký divadelník Zdeněk Vachta a hlavními účinkujícími byli herci z divadelního souboru Klas.
Na dalších čtrnáct let byly historické slavnosti v režii vedoucího Společnosti hradu Pravda, Pavla „Fugase“ Pilaře ze Žatce.
Letošní ročník je připraven v nové režii Tomáše Krtičky a je obohacený novým programem a účinkujícími. „Nesnažíme se dělat historickou lidovou slavnost, ale divadlo o Karlu IV. Jdeme cestou divadelních principů, a tak je scénáři podrobeno všechno,“ sdělil jeden z členů přípravného štábu Jan Milota a dodal: „Tradice nespočívá v opakování akce, ale v tom, že prostoupí do domácností a lidských duší. Myslím si, že se nám to podařilo v kvalitě programu i čistotě stylu.“
Karel IV. a jeho šestnáctý příjezd na slavnost
„Naše paní a královna Alžběta Pomořanská je v očekávání dalšího dědice a dlouhá cesta by již nebyla šetrna jejímu stavu. Přesto, že bylo jejím přáním projet s námi kadaňskou branou, dlí pod ochranou svého domu, avšak duchem je zde s námi.“
Ústřední postavou celého Císařského dne je Karel IV., jehož postavu letos po šestnácté ztvární Jan Milota. „Pocity se léty mění. První roky jsme prožívali trému a strach, ale potom jsme si uvědomili, že si herec může také užít a vychutnat přízeň návštěvníků. Nepovažovali jsme za vhodné zaměnit představitelku královny, kterou po celá ta léta hrála zaměstnankyně městského úřadu Ilona Svobodová, císař ji pouze omluví a za rok budeme opět kompletní,“ vyprávěl Jan Milota.
Během těch šestnácti let se zkvalitnil scénář, zdesetinásobil počet účinkujících a oblékání herců se ujalo studio Barrandov. Koně dodává Společnost „Wávra“ z Blatna.
Organizace akce je náročná
Přesto, že je „Císařský den“ pro organizátory náročný přípravou, zodpovědností i finanční stránkou, je také vyvážený úspěchem i radostí z toho, že město není jen sponzorem, ale především hlavním organizátorem. „Císařský den“ je pro veřejnost zdarma, což je v celé České republice už dost ojedinělé. Na akci, která stála kolem jednoho a třičtvrtě milionu, se finančně podílel největším dílem Městský úřad v Kadani a Severočeské doly, a.s. a celá řada organizací,“ sdělil vedoucí kultury města Petr Hybner.
Císařským dnem, který bude probíhat od 10.00 do 22.00 hodin, v sobotu dne 30. srpna bude dýchat celé město. Akce jsou uspořádány současně na třech místech. V 10.00 hodin slavnostně zahájí otevření tržiště „purkmistr“ starosta Jiří Kulhánek na hlavní scéně vedle kostela Povýšení sv. Kříže na Mírovém náměstí. Ve 14.00 hodin zde dojde k hlavním slavnostním ceremoniím a udělení městských práv k příležitosti příjezdu Karla IV.
Dalším místem bude kadaňský hrad a hradby, které budou patřit dětem. Rytířské souboje jsou letos přeloženy z Koželužské ulice do Smetanových sadů. V KD Střelnice budou hrát kapely různých žánrů. „Císařského dne se účastní až na dvacet tisíc lidí, kterým máme co nabídnout. Vystupuje 500 účinkujících, je otevřeno 250 dobových stánků, je připraven unikátní souboj 17 jezdců, ohňostroj a téměř hodinová ohňová show na závěr,“ sdělil Petr Hybner. „Z Jirkova jezdí do Kadaně také parní lokomotiva,“ dodal Hybner.
Více informací o programu Císařského dne naleznete ZDE .
Jana Vlčková