„Zájem lidí nás těší," prozradila Martina Pelcová, vedoucí marketingu Podkrušnohorského zooparku. Při poslední akci v neděli 18 října totiž zasadili návštěvníci v rámci oslavy Dne stromů v areálu zooparku 32 nových sazenic. „Většina sazenic dubů a lip byla vysazena ve Staré Vsi, dva stromy přibyly v dolní části zooparku," popsala ředitelka Iveta Rabasová.

Sázela celá třída

Sázet stromy chodí nejen jednotlivci a rodiny, ale také kolektivy. „Letos si svůj strom vysadili také děti ze Základní školy Akademika Heyrovského Chomutov," upřesnila mluvčí zooparku.

Vysazením stromů však práce kolem nich nekončí. Především o ty čerstvě vysazené je třeba dobře pečovat. „Musí se dostatečně zalévat, aby před zimou dobře zakořenili a na jaře dobře vzešly," řekla mluvčí. I tak se občas stane, že se některý strom neujme. „Záleží na sazenicích, jak dobrý mají kořenový systém a dalších faktorech. Stává se to ale minimálně," upozornila Pelcová.

Podkrušnohorský zoopark je sice velmi rozlehlý, patří k těm největším u nás, ale ani jeho prostory nejsou neomezené. Rok od roku se hůře hledají místa, kde by se stromy daly ještě vysazovat. „Vypadá to, že už příští rok nebude mít kam sázet. Uvažujeme proto, že bychom oslavy Dne stromů pojali trochu jinak. Jak? To ještě nevím," sdělila Chomutovskému deníku Pelcová.

Adoptivní rodiče

Tento den proběhlo i setkání adoptivních rodičů. Jako poděkování za celoroční přízeň pro ně zoopark připravil komentovanou prohlídku s krmením zvířat, ukázkami výcviku dravců a malým občerstvením. „Také adoptivní rodiče mají od neděle v zooparku zasazen svůj" strom," dodala ředitelka. Akci tradičně zpestřili pracovníci Lesů České republiky. Děti se od nich naučily rozeznávat jednotlivé stromy a keře a seznámily se s rozdíly ptačích budek.

Den stromů vznikl v USA, ve státu Nebraska, když osadník J. Sterling Morton si začal okolo domu sázet stromy, protože tu žádné nebyly. Dne 10. dubna 1872, v první celostátní Den stromů, zasadili v Nebrasce přes milion stromů.