Děti mají jedinečnou příležitost vidět výstavu Kukyho lesních dobrodružství na zámku Červený hrádek. V expozici budou filmové loutky Hergot, Anuška, Plazivec, Choroš i Dubák, které si ve filmu zahrály vedle slavného medvídka. Dále také auta loutek, hospodu v kořenech, domek kapitána Hergota a další kulisy obrostlé mechem a stromy.

„Součástí bude i medvídek Kuky v nadživotní velikosti, se kterým se děti budou moci vyfotit,“ upozornil ředitel KVIZu Bedřich Fryč. Výstavu, připomínající příběh z filmového plátna, se do Jirkova podařilo získat díky rychlosti. „Hlásili jsme se o ni spolu s Kladnem, kde je výstava do konce září, a tak nám ji také přiklepli,“ uvedl s tím, že dalším městům už ji zřejmě tvůrci nepůjčí. Stěhování, náročná montáž a demontáž kulis by je mohly nenávratně poničit. Proto se má na zimu vrátit do Prahy, kde už také zůstane.

Do Jirkova bude propůjčena na měsíce říjen a listopad. Přesné datum má být teprve upřesněno.

Už příští týden přijede na zámek architekt, který na vybere prostory ideální pro umístění výstavy. „Tím pádem omezíme prohlídkový okruh a stáhneme z místností exponáty,“ upozornil Bedřich Fryč. Podle jeho slov se to vyplatí. Výstava by měla být hojně navštěvována. „Včera jsme zveřejnili, že na zámku bude výstava a už nám volali z Jáchymova, že by chtěli přijet s celým zájezdem lázeňských hostů,“ dodal pro ilustraci ředitel KVIZu.

K vidění budou nejen kulisy a loutky, které si zahrály ve filmu, ale také návrhy výtvarníků, které prozradí, jak figurky vznikaly. Do světa dětské fantazie nahlédnou i dospěláci a to pomocí speciálních kukátek, kterými si prohlédnou vybrané scény z filmu z netradičního pohledu. Prohlídka bude podkreslena lesními zvuky.

V doplňkovém prodeji mohou návštěvníci získat knihu Kuky se vrací, placky s pohádkovým medvídkem a jeho figurku.
Jak přislíbil, vernisáž výstavy zahájí režisér Jan Svěrák.