Ondra, Jindra, Jana a Radka přijali spolu s dalšími dětmi výzvu Domu dětí a mládeže Domeček a přišli si zahrát hru Osadníci z Katanu. Legendární strategickou hru, která je velice oblíbená i v českých domácnostech.

„Hlínu za dřevo,“ nabízí Jana.

„Nic jí nedávej,“ hučí vlasatý Jindra směrem k Ondrovi, protože ví, že má spoluhráčka řádný náskok. „Šutr za dřevo,“ nabízí mu Jindra vzápětí.

„Ne, díky, už mám svý plány,“ zní tichá ale rezolutní odpověď Ondry.

Všichni se stále hlouběji noří do časů objevných cest. Ocitli se u pobřeží ostrova Katan, který oplývá množstvím nerostných surovin. Každý na vlastní pěst staví silnice a buduje vesnice, ze kterých se později stanou města. Všechno dění na ostrově určuje výměnný obchod.

„Co ty chceš?“ obrací se Radka na Jindru. „Dřevo“, vypálí ten bez dlouhého rozmýšlení. Radka hodí kostkami. Součtem je trojka. Jindra si bere kartu s obrázkem kamene. S jeho pomocí může stavět. „Sakra chci, aby mi jednou padla sedmička,“ povzdechne si. Pak by se aktivovala figura zloděje, on mohl blokovat protivníka a navíc si vzít některou z jeho karet. Tu nejvýhodnější. Kromě Jindry hraje celá parta hru poprvé.

Učitel Ondřej Merta bedlivě pozoruje vývoj a neodpouští si trefné komentáře.

„Pozor, jestli si Jana postaví město v přístavu, už ji nezastavíte,“ varuje. „Má sedm bodů a dobrou ekonomiku, poslední tři body získá velmi rychle,“ pochvalně hodnotí Merta. Na dětech je vidět, že to Janě nedarují. Spolčují se proti ní.

„Zničit krtka, už mě to začíná štvát,“ hecuje proti úspěšné hráčce Jindra. Učitel zatím ostatní nabádá, ať si hlídají cesty. Radka ostatní „utlouká“ dumpingovými cenami. Není to ale nic platné. Jana míří k cíli. Do deseti minut je jasno. Vítězí s plným počtem deseti bodů, za ní je Jindra se sedmi, Radka s pěti a Ondra získal dva.

Skupinka dětí, která dohrála u vedlejšího stolu chce jít domů. Naše čtveřice je naopak rozdováděná, kluci žádají odvetu. Je to prostě lepší než se teď o prázdninách nudit sám doma.

Domeček uspořádal klání poprvé, ale Merta se nediví, že má hra úspěch. „Je velmi rozšířená a svádějí se v ní dokonce mistrovství,“ přibližuje. První sadu si vyrobil vlastnoručně, když nebyla k dostání.