„Ráno bylo jen šest stupňů," dělal si starosti hlavní organizátor slavností ve Vejprtech Petr Kratochvíl. Dvě hodiny po poledni už ale na souměstí Vejprt a Bärensteinu bylo docela živo. Jak němečtí, tak čeští stánkaři už byli v plné permanenci a nabízeli občerstvení ještě před oficiálním zahájením akce. „Tohle souměstí jsme postavili z prostředků Evropské unie a jedna z podmínek byla, že minimálně pět let tu musíme dělat společné akce," upřesnila vznik pivních slavností starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Najít něco, co mají Češi a Němci společného nedalo moc práce. „Na internetu jsme zjistili, že Češi jsou na prvním místě v pití piva a Němci druzí, tak nám bylo hned jasné, jaká bude ta naše společná slavnost," upřesnila starostka. Na hlavním pódiu už se rozehrávala německá dechovka a úderem čtrnácté hodiny došlo na slavnostní zahájení. Jak starostka Vejprt, tak starosta Bärensteinu ve svém rodném jazyce pronesli úvodní řeč a sládek z plzeňského pivovaru narazil speciální dřevěný soudek z pivem. Druhý pivní festival se pomalu rozjížděl.

Opodál hlavního pódia postávala skupinka domácích pijáků a proklínala počasí. „Já abych měl pořádnou žízeň a chutnalo mi pivo, tak se potřebuji trochu zpotit, „postěžoval si na chlad jeden z pivařů. Na stolku měli postavený dvoulitrový džbánek z pivem a v ruce plné sklenice.

To na německé straně postávalo u stánků několik mladíků v mexických kloboucích a s orosenou sklenicí plnou chmelového moku volali „Mexiko". Vedle v kiosku stánkaři grilovali bílé bavorské klobásy a jejich vůně se nesla po obou stranách neviditelné hranice obou zemí. Na jedné straně ceny v korunách, na druhé zase v eurech.

Organizátoři připravili pestrý program. Jedním z jeho vrcholů bylo vystoupení kapely RCZ Rammstein Tribute Show . „Jejich hudbu mám ráda a na jejich vystoupení se už moc těším," smála se starostka Vejprt.

Souběžně s Vejprty pořádali pivní slavnosti také v Kadani.

V Kadani se letos konaly ve v zahradách Františkánského kláštera pivní slavnosti již po čtvrté. „My jsme letos pozvali osm pivovarů, bohužel je jich tu jen sedm, protože ten z Krásné Lípy měl cestou nehodu, takže nedorazil," prozradila organizátorka akce Tereza Gvoždiáková. Vedle zavedených značek tu byl také pivovar z kláštera v Břevnově. Jeho sládek v průběhu slavností vařil podle středověké receptury pivo. Spokojeným návštěvníkům za občasného deště hrál Pepa Štross a kapela Strašlivá Podívaná. Připraven byl také jazz a další nejen hudební program.

Z vrat klášterního parku co každou půl hodinu vyjížděl pivní šlapohyb. O svezení s ním měli lidé velký zájem a patřil mezi vyhledávanou atrakci. Pořadatelé spojili pivní slavnosti s patchworkovým dnem. Ke koupi tu byly různé ručně dělané výrobky. Mezi nimi zaujal stánek s dámskými klobouky, které ale jako jediné nebyly na prodej. „Ty vyrábí jedna osmdesátiletá paní z Moravy. Jsou opravdu nádherné," obdivně konstatovala jedna z žen co u stánku vytrvale bubnovala na tympán.

U stánku pivovaru z Břevnova bylo živo nejvíc, sládek Aleš Potěšil co chvíli vysvětloval, jak tu dělají pivo. „Vaříme podle receptury z roku 1 585. Naše středověké pivo se skládá ze třech surovin. Je to voda, slad a chmel," popisoval sládek. Pivo se vařilo v kotlíku zavěšeném nad otevřeným ohněm a díky tomu měl nápoj kouřovou příchuť. Chmel sládek používal divoký a vodu bral místní. „Nápoj se třikrát vaří a pak se zcedí. Pak se opět vaří s chmelem, zchladí, přidají se kvasinky a po měsíčním zrání je pivo hotové," dokončil výklad Potěšil.