Letos uplyne 500 let od úmrtí prvního a vůbec nejvýznamnějšího patrona kadaňského Františkánského kláštera Jana Hasištejnského z Lobkovic. U příležitosti tohoto výročí bude tento víkend věnován vzpomínce na tohoto významného mecenáše.

„Jan Hasištejnský z Lobkovic byl za života hejtmanem Žateckého kraje, správcem královského města Kadaně, humanistou, cestovatelem a významným mecenášem františkánského řádu," přiblížíl Petr Liebscher z kadaňského muzea. „To jak dnes vypadá náš klášter je ještě stále Janova zásluha," dodává.

Leckoho možná napadne, proč se oslavy konají zrovna v lednu a ne za příznivějšího počasí. „Důvodů je několik, tím prvním je datum. Ačkoli se traduje, že hejtman zemřel až v srpnu roku 1517, výzkumy i jeho náhrobek říkají, že to bylo přímo 28. ledna," upřesňuje Liebscher. Akce, které mají mají Lobkovice připomínat však kadaňští muzejníci naplánovali na celý rok.

Pro návštěvníky je připraven originální program. „Před časem nás navštívil štáb Českého rozhlasu a moc se jim tu líbilo. V den oslav přijedou znovu a budou tu natáčet živý vstup do pořadu Výlety s Dvojkou s redaktorem Václavem Žmolíkem, pozvání přijali profesor Royt a docentka Ottová, experti na ikonografii a gotickou architekturu," vyjmenovává Petr Liebscher.

A protože Jan Hasištejnský z Lobkovic byl velmi silný bohabojný věřící, rozhodli se v Kadani posmrtnou spásu mecenáše ještě jednou pojistit a odsloužit zádušní mši. „Pozvání přijal litoměřický biskup Monsignore Jan Baxant, který mši povede," upřesňuje Liebscher.

Další program už bude mít civilní charakter a prostor dostane i humor. Připraveno je scénické čtení z textů Jana Hasištejnského doplněné hudbou. „Bude se předčítat z Naučení synu Jaroslavovi, což je mravokárný spis, ve kterém otec poučuje svého syna jak být třeba dobrým hospodářem a čeho se v mládí vyvarovat," uzavírá pořadatel. Scénické čtení předvedou členové divadelní společnosti Klas.

Oslavy jsou navíc i skvělou příležitostí, jak navštívit klášter ještě před plánovanou a nákladnou restaurací jeho kostela. Na jaře se totiž začne stavět lešení a hlavní chrám neopustí restaurátoři až do roku 2020. Akce začíná v sobotu od 14 hodin.

A ještě jedna dobrá zpráva pro návštěvníky na závěr. Vstupné je zdarma.