Nashromáždil je sběratel Vladimír Jindra z Kadaně, tužky sbírá od roku 2002. český rekord potvrzený má, nyní chce do Guinessovy knihy rekordů. Jeho sbírku okoukla komise, nyní musí splnit ještě další formality. Ale prvenství by mu nemělo uniknout. „Druhou největší sbírku má Kolumbijec, ten jich má osm tisíc,“ zná svého konkurenta sběratel.

Největší sbírka na světě

Pan Jindra má ale dřívek s grafitem mnohem víc – přesně 11 068. Tedy měl, je možné že mu za dva dny další kousky přibyly. Každá tužka je samozřejmě jiná, vyrobeny byly v 39 státech.

Na výstavu se jich ale vešlo „pouze“ 4765. Všechny kousky nasbíral společně s manželkou za sedm let. Pro svého koníčka se rozhodl v roce 2002, kdy byl na dovolené v Hluboké a okolí zaplavila velká voda. „Nebylo co dělat. V novinách se jeden pán chlubil, že má dva tisíce tužek. Tak jsem si řekl, že bych ho mohl trumfnout,“ přibližuje začátky Jindra. S dotyčným sběratelem se nyní přátelí, ovšem tužek má mnohonásobně víc.

Všechny úlovky má spočítané a v katalogu. Když mu někdo pošle či donese tužku, většinou pozná, jestli už ji ve sbírce má. A co považuje za nejcennější ze své sbírky? „Dlouho jsem usiloval, abych získal první tužku, která byla vyrobena v Čechách,“ popisuje. To se mu podařilo, nástroj z roku 1890 ukořistil. Tehdejší tužka nebyla určena pro psaní, ale k malování.

Pokračovat bude vnuk

Přestože má Kadaňák, který pracuje na místním Městském úřadě, doma tužky ze skoro čtyřiceti zemí, do ciziny pro ně nejezdí. „Já jsem z republiky nevytáhl paty,“ říká s úsměvem.

Jeho rekord patrně jen tak někdo nepřekročí, tužky chce sbírat dál. A po něm to možná převezme jeho osmiletý vnuk. „Vždycky mu říkám, že bude pokračovat po mě, tak uvidíme,“ usmívá se Jindra. Syna tužky nenalákaly, ale jablko nepadlo daleko od stromu, Jindra mladší schraňuje turistické známky. Ze sběratelské rodiny nevyčnívá ani paní Jindrová, má největší republikovou sbírku plechových magnetů s vyobrazením hradů a zámků.

Za sedm let prošly sběrateli rukama tisíce tužek, stal se z něho odborník. Svému hobby propadl, svědčí o tom několik výstav, ale i vlastní internetové stránky. Na těch si každý může prohlédnout tisíce exponátů a dozvědět se něco o jeho sbírce.