Anketa o nejpopulárnější kapelu Kadaně 2009, se pomalu blíží ke konci. V pátek 26. února se kapely dozví, která z nich je podle internetového hlasování nejoblíbenější. Prozatím vítězí v počtu hlasů kapela Spath, která vyhrála minulý rok Orfeus Rock díky přítomným divákům a zvolila jeden den v nahrávacím studiu.

Kapelu tvoří Jan Mach (zpěv), Michal Kubovič (kytara, zpěv), Pavel Klaus (baskytara) a Miroslav Růžička (bicí). S některými členy jsme si povídali.

Jak dlouho spolu hrajete? A v jakém složení?

Pavel: Za počátek fungující kapely považujeme první zkoušku s Honzou Machem, který naší kapele dal svůj jedinečný hlas. Tato zkouška proběhla 20. července roku 2007. Asi rok před tím tvořili základ kapely Miroslav Růžička za bicí soupravou, Michal Kubovič s kytarou a já, Pavel Klaus, s basou. Než přišel Honza, usilovně jsme hledali zpěv. Jelikož byla sestava po příchodu Honzy kompletní a všechno, sem tam s mírným zaskřípáním, klapalo, mohli jsme 5. ledna 2008 odehrát svůj první koncert v žatecké restauraci (hospodě) Baterie.

Jak vznikl název vaší kapely?

Honza: Existovalo samozřejmě několik desítek variant, které jsme společně navrhovali. Spath je vlastně poangličtěné spadnout. Nemá to žádný hlubší význam.

Pavel: Ano, sešlo se nám mnoho variant potencionálních názvů, ale jen jediný návrh obstál. Protože se od počátku kapely snažíme, aby naše texty byly české, nechtěli jsme v názvu cizí slovo, což se nám moc nepodařilo, ale na druhou stranu, když se vysloví Spath, najednou vylezou na povrch významy, jako například spad, spád nebo třeba spad'. Výslovnost ještě není úplně ustálena, většinou se vyslovuje krátké „spa“ s „d“ nebo „t“ na konci, ideálně něco mezi tím.

Michal: Samozřejmě se nám podařilo vygůglit různé významy slova Spath, nicméně to je věcí náhody a stalo se tak až po našem pojmenování.

Co byste řekli o sobě zajímavého?

Honza: Zajímavé je to, že jsme se vůbec dali dohromady. Pamatuji, když jsem hrál ještě v kapele San Diego a Míra se společně s Michalem na nás chodili dívat. Byli jsme pro ně vlastně takový trochu vzor. No a asi tak po deseti letech jsme se opět potkali, ale tentokrát jsem se šel podívat já k nim (smích).

Pavel: Zajímavé na nás je to, čím se odlišujeme od ostatních kapel. Například na levorukého bubeníka, který hraje na klasicky postavenou soupravu, hned tak nenarazíte. Podle mne je zajímavé už jen to, že jdeme vlastní cestou a máme české texty, což je dnes v našem žánru spíše výjimkou.

Čekali jste, že vyhrajete na soutěžní přehlídce Orfeus rock 2008?

Honza: Popravdě? Ano čekali, protože už vlastně nikdo jiný na výběr nebyl (smích). Ne, vůbec jsme to nečekali a o to větší radost byla, když jsme byli právě my vylosováni lépe vypovídající formou, než bylo hlasování na internetu.

Co děláte pro to, abyste vyhráli i letos? Máte strach z konkurenčních ka­pel?

Honza: Co se týče ankety, oslovili jsme snad všechny kamarády a rodinné příslušníky, aby za nás hlasovali. Nicméně forma, kterou hlasování probíhá je, dle našeho názoru, dosti mizerná. Jinak se snažíme připravit nové a zajímavější písně k poslechu a tanci.

Pavel: Vytvořili jsme propagační video na YouTube, ve kterém prosíme fanoušky, aby nás podpořili. Konkurence je silná hlavně tedy díky konkurenčním žánrům, které jsou u jiných kapel pro běžného posluchače stravitelnější než ten, který hrajeme my.

Jakou byste si vybrali cenu?

Honza: Na to je jasná odpověď – Studio Ex-Avik v Plzni a jejího majitele Pavla Broma. Moc rádi na strávený čas s ním vzpomínáme.

Pavel: Souhlasím s Honzou. Nahrávky mají pro naše fanoušky i pro nás dlouhodobější, v podstatě nesmrtelnou, hodnotu, než účinkování na festivalu plném lidí, což je jistě také lákavá výhra.

Jaký je váš největší zážitek?

Pavel: Dobrým zážitkem je pro nás každý vydařený koncert. Rádi vzpomínáme na pobyt a práci ve studiu Ex-Avik, a to nejen kvůli Pavlovi Bromovi a díky výborné spolupráci s ním a zázemí studia, které nám poskytl, ale také díky Plzni a vynikajícímu pivu. Máme za sebou i hodně špatných zážitků, ať už to jsou hádky na zkouškách při rozhodování v pro kapelu důležitých věcech. Doufám, že nás ten největší zážitek teprve čeká.

Zahráli jste si někdy s nějakou známou kapelou?

Honza: Řekl bych, že na to, jak krátce spolu hrajeme, jsme měli tu čest zahrát si s kapelami dosti zvučného jména. Tedy jmen, která zvučila spíše před deseti lety. Zahráli jsme si například s kapelami Existence, Boron a s výbornou brazilskou kapelou Eminence, jejíž zpěvák byl jedním ze zakladatelů kapely Sepultura. Pro toho, kdo nás nezná, stylově jsme ovšem někde jinde.

Pavel: Rád bych doplnil seznam ještě kapelou Znouzectnost, se kterou jsme si zahráli na stejném pódiu hned dvakrát.

Máte za sebou ještě nějaké další úspěchy?

Pavel: Zatím je naším největším úspěchem to, že si nás diváci vybrali na Orfeus Rocku. Dalším úspěchem je to, že jsme stále spolu a že jsme se dostali jako kapela do studia, což také nebývá u amatérské kapely, jakou jsme, samozřejmostí.

Michal: Za náš osobní úspěch bych považoval každou skladbu, která se posluchačům líbí.

Nahráli jste CD?

Honza: Díky výhře na loňském Orfeus Rocku jsme se dostali do již zmíněného nahrávacího studia Ex-Avik, kde jsme nahráli dvě písně. Na víc už nezbyl čas!

Pavel: Je pravda, že jsme žádný nosič nevydali. Na internetu se dají najít tři naše studiové nahrávky a také něco z toho, co jsme nahráli sami ve zkušebně. Nemáme ani promo CD, které bychom používali jako ukázku pro pořadatele akcí – zatím je odkazujeme na náš profil na Bandzone.cz.

Budete někde v nejbližší době hrát, aby si vás přišli lidé poslechnout?

Honza: Letošní rok chceme věnovat hlavně přípravám. Ať už nahrávání CD, nebo plánovanému natočení videoklipu. Nejbližší hraní je plánováno na 25. března v Plzni v rámci soutěže Múza 2009. Termíny koncertů si je možné prohlédnout na našem webovém profilu http://bandzone.cz/spath

Chtěli byste něco vzkázat posluchačům a fanouškům?

Honza: Že už nyní děkujeme za hlasy, které nám poslali v letošní anketě a velké díky za jejich všeobecnou podporu.

Pavel: Že je máme rádi a ať jdou brzo Spath. (smích)