RESTART FESTIVALU OBNAŽENI

Vynikající tanečníky, muzikanty, performery a výtvarníky z domova i ze zahraničí do Chomutova přivede festival Obnaženi. V sobotu odstartuje jeho čtrnáctý ročník s podnázvem „Restart". Více než týden bude možné si vybírat z nabídky literárních a filmových večerů či workshopů.

„Chomutov se na osm dní stane tvůrčí zónou, v které se potkají umělečtí profesionálové z několika zemí, milovníci umění a lidé otevření novým zážitkům. Těch nabídnou Obnaženi nekonečně mnoho, neboť jsem si jistá, že každý si v programu něco skvělého najde a užije si to po svém," řekla k tomu Klára Alexová, spoluorganizátorka festivalu a performerka, která žije v Amsterodamu.

Festival začne v sobotu ve 14 hodin jógou pro děti v Domě Salve, pokračovat bude animační dílnou a plackováním od 15 do 20 hodin na dvorku u Sklepení Osudu a od 19 hodin výstavou Restart ve Sklepení Osudu. Sobotní program zakončí ve 20 hodin koncert Fusion Eichler Trio opět na dvorku.

Neděle se ponese v duchu jin jógy, jejíž lekce začne v 15 hodin v Domě Salve, a diskuze o umění. O roli umění a kreativity při restartu Chomutova je možné si přijít popovídat do Hotelu Sudety. Začátek je v 19 hodin.

SLON PRO CELOU RODINU

Rodiny s dětmi mohou své ratolesti skvěle zabavit na druhém ročníku festivalu Slon v porcelánu, který začne dnes v 11 hodin v kláštereckém letním kině. Droboť se tam dočká pohádek a soutěží, cirkusové mini-zoo, dílen a zpívání, dospěláci si vyslechnou koncerty kapel Abba Stars Revival, Petr Kalandra Memory Band a Michal Šindelář a malé i velké nejspíš nadchne originální ohňová a bojová šou.

FESŤÁČEK POD HRADBAMI

Festival country a folku v krásném prostředí hradu Hasištejna mohou navštívit příznivci této hudby dnes v 17 hodin. Jako první se představí folková skupina Kvinta z Litvínova, po nich vystoupí hlavní host festivalu plzeňský SEMTEX, který se proslavil zejména písní „Jede, jede mašinka", a pak již nastoupí domácí kapela Album se svým drivem, jenž strhne nejednoho posluchače. Dále vystoupí plzeňští APPLE a domácí Zfleku se svými cover verzemi populárních hitů. K tanci i poslechu na závěr zahraje skupina W-music z Děčína.

FESTIVAL NEJEN PRO „RAINMANA"

Zvýšit povědomí o autismu a přispět tím k lepšímu životu lidí s tímto hendikepem a jejich rodin, to je hlavní smysl benefičního festivalu s názvem Autismusic Fest, který se uskuteční v sobotu od 12 hodin ve Vikleticích.

Autismusic Fest je prvním festivalem svého druhu v Česku. Příchozí se na festivalu dozví zajímavá fakta o tomto postižení a současně si užijí rockový festival na břehu Nechranické přehrady.

„S nápadem uspořádat Autismusic Fest přišla paní Michaela Dlouhá z Kadaně, která má dceru s touto diagnózou. Nám to přišlo moc milé, uvítali jsme to, protože se toho o lidech s autismem moc neví," uvedla Michaela Said z občanského sdružení Limity Kadaň, které sdružuje rodiče s dětmi s autismem. Právě tomuto sdružení bude také ještě v průběhu festivalu předán výtěžek ze vstupného.

Kdo se vydá podpořit festival, vyslechne si hudbu kapel Pepek & námořník, Petr Brandl & spol., Jiný rozměr, Resumé, Imodium, Viktor Dyk & Waw a festival zakončí ve 22.30 vystoupení kapely Lake Stopper,

Na návštěvníky čekají také výstavy, workshopy, komiksy a fotografie.

Vstupné je 150 korun a pro děti do 120 cm zdarma.

V KADANI SI BUDOU ČÍST

Zavrtat se do sedacího vaku, otevřít si knížku a u toho usrkávat kávu nebo osvěžující nápoje. Stranou všeho festivalového ruchu mohou zůstat ti, kdo dají v sobotu přednost letnímu projektu „Města čtou", do kterého se zapojila i Kadaň. Od 10 hodin bude otevřená „čítárna pod širým nebem" na Nábřeží Maxipsa Fíka.

V příruční knihovně bude výběr z knih i časopisů a také z nápojů a něčeho dobrého na zub. Čtenáři budou moci obsadit židle, čtenářské vaky a také houpací sítě.

Pokud si vyrazí číst rodiče, jejich děti se mohou zaměstnat nábřežními atrakcemi jako jsou létající kola, lodičky nebo mlýnek pro nadkřečka, anebo celou řadou dětských worskhopů. Po celý den bude k dispozici také herní koutek, kde si kromě novodobých karetních i deskových her budou příchozí moci zahrát (a naučit se) například staroegyptský senet, mezopotámský ur nebo středověké vrhcáby.

V závěru akce vystoupí Martina Trchová Trio s osobitými autorskými písněmi, aranže písní se pohybují na hranicích jazzu, blues, folku, latiny a šansonu.