Německou stranu Krušných hor navštěvuje čím dál tím víc turistů a vláčkem taženým historickou lokomotivou na muzejní úzkorozchodné trati, se v loňském roce svezlo přes tisíc čtyři sta Čechů. „Pro návštěvníky z České republiky stanovila společnost velice nízké ceny,“ informuje Jan Kadlec, který se sdružením, které provozuje muzejní železnici na trase Steinbach – Jöhstadt úzce spolupracuje.

Tedy cena pro dospělé (jízda sem a tam) je sto korun, pro děti od šesti do čtrnácti let padesát korun.

Zájmové sdružení, které provozuje muzejní železnici se jmenuje Pressnitztalbahn, dnes už má přes čtyři sta členů.

Vláčkem se mohou lidé svézt po celý rok. Hlavně o sobotách, nedělích a také o německých svátcích. Lidé se často svezou po osmikilometrové trati i o velikonočních, svatodušních svátcích a prázdninách. Hojně navštěvované jsou také adventní jízdy.

Díky této turistické atrakci přijíždějí do těchto míst davy turistů. Muzejní železnice kladně ovlivňuje turistiku i pohostinství. Zajímavé je, že tam za rok zavítá až čtyřicet tisíc Němců, a to je ve srovnání s českou stranou Krušných hor velké číslo.

U nás se turismus také zvedá, ovšem Němci jsou pořád o krok dopředu.

Je to zážitek…

Vláček, tažený historickou lokomotivou, využívají v zimě běžkaři a v létě hlavně cyklisté, kteří si tím ulehčí cestu. „Jezdím tam rád na kole. Dojedu až do Wildbachu, tam si zajdu do místní hospůdky u potoka na něco dobrého, pak nasednu do vlaku a svezu se do Jöhstadtu a odtud jedu zpátky do Chomutova,“ uvádí Zbyněk Kopřiva z Chomutova.

V historické mašince je k dispozici i bufetový vůz ve kterém podávají pivo, klobásky a další dobroty. V létě je tento tento vůz s občerstvením otevřený, tak se lidé mohou kochat pohledem na krajinu v údolích říček Přísečnice a Černého potoka. Turisté z Chomutovska získají o provozu historického vlaku informace ve všech informačních centrech na Chomutovsku.