„Je to vynikající premiéra. Restaurace tu funguje už pár let ale ještě nikdo nepřišel na to, že takhle romantické místo nemá pro svatební hostinu široko daleko konkurenci,“ říká manažerka restaurace na Hasištejně Bohunka Štýsová. Jedinou nepříjemností pro návštěvníky je skutečnost, že po dobu obřadu a oslav bude hrad uzavřen. A to platí i pro parkoviště pod hradem.

Hrad opravovala parta nadšenců včele s majitelem stavební firmy Petrem Borovcem už přes deset let. Právě Petr Borovec má restauraci, kterou vybudovali. Hasištejn je unikátní mimo jiné tím, že ho do svého majetku získala obec Místo ležící pod ním. „Nebylo to snadné a všichni si nejdřív ťukali na čelo. Co prý s nějakou ruinou chceme dělat. Ale dnes je hrad už známý symbol obce, kterou navštěvuje stále více turistů,“ popisuje starosta Místa Jiří Luťcha. Svatba na hradě je podle něj obrovskou reklamou. Protože obřad na hradě je přece zážitek na celý život.

Hrad je volně přístupný veřejnosti. Za padesát minut trvající prohlídku zaplatí dospělý 30 korun a děti polovic. Jeho opravy stále pokračují a ve společném záměru obce i sponzorů.

Dnes hrad pomáhá oživit Místo s osadami Blahuňov a Vysoká Jedle, kde žije zhruba 420 lidí. „Návštěvníci a turisté přinášejí prospěch obci a pomalu se zvyšuje poptávka po různých služ-bách, což znamená práci pro zdejší lidi,“ pochvaluje si starosta Jiří Luťcha.

Autorka: Jana Urbanová