„Jsou to věci, které lidé ve své době běžně používali k životu a všichni je důvěrně znali,“ uvedl kurátor výstavy Jiří Šlajsna. Většina z přibližně osmdesáti vystavených exponátů pochází z chomutovského depozitáře. „Jednou z výjimek je ´záhada´ ze Žatce. Železná hůl s ďábelským obličejem, jejíž použití se dlouho nedařilo objasnit,“ naznačil Šlajsna. Tajemství odhalili odborníci z Chomutova a dozví se ho i ti, kdo se přijdou podívat na výstavu.

Aby bylo o zábavu postaráno, návštěvníci si nebudou jen pohodlně prohlížet předměty a číst si o nich.

„Připravili jsme jim pracovní listy, kde si mohou tipnout, k čemu ta která věc sloužila.“ nastínila autorka realizace výstavy Slávka Brůmová. Své odhady si přítomní mohou zkontrolovat ve vedlejší místnosti na panelech s popisky. Výstava vznikla v Žatci a k vidění byla během roku také v Lounech a v Mostě.

Vernisáž chomutovském výstavy začíná v 16 hodin v jezuitském gymnáziu a potrvá do konce července.

Hádejte, co to je

Tipněte si, k čemu mohli tyto tři předměty sloužit. Rozluštění najdete dole pod článkem.

1. Tento "záhadný" předmět lidé využívali na konci 19. století.

2. Naprosto běžná věc v 18. století

moderní výdobytek 20. let minulého století.

Muzejní kuriozity: řešení kvízu


1. Fonograf na záznam zvuku – tedy předchůdce dnešního gramofonu. Patentován byl roku 1877 a jeho výhodou bylo, že zvuk zaznamenával i reprodukoval.

2. Rozptylka světla, nebo–li takzvaně ševcovské světlo. Do baněk se nalila voda s přídavkem modré skalice, aby se nekalila a doprostřed stojanu „přišla“ zapálená svíčka. Zákon optiky už se postaral, aby se světlo ve zšeřelé dílně znásobilo a řemeslník viděl na práci. Používala se v 18. století

3. Pressovač z 20. let minulého století fungoval oproti těm dnešním s jedním rozdílem. Vkládal se na plotnu.