Akce odstartuje ve 12 hodin. V soutěži se představí celkem dvanáct vybraných kapel - Všichni z jednoho baráku, Bullet of the death, Macho, Spath, Hot pants, Pell mell, Eternal fire, Con carne, CV Relax, Izzy, Spider X a Joe Purple. Vítězná skupina získá možnost nahrát CD.

Programem bude provázet Aleš Lehký z rádia Agara. Exkluzivním hostem bude kapela Olympic. Vstupné je na místě 150 Kč, v předprodeji 90 Kč a lístky seženete v Golf Clubu a v informačním centru v Chomutově.


Zúčastněným kapelám mohou regionální festivaly pomoci nastartovat kariéru v hudební branži. Příkladem může být chomutovská kapela X-left to die, která také obdobné festivaly objížděla. Například na soutěži Erzgebirgischer Rockpreis 2005 v německém městě Annaberg-Buchholz vyhráli nahrávání desky ve studiu. Dnes již mají za sebou mnoho vystoupení, zahráli například na známých festivalech Rock for People nebo Sázavafest, vystoupili jako předskokani slavného Marilyna Mansona při jeho brněnském koncertu a na jaře vydali novou desku.
Na bližší informace o Regiofestu jsme se zeptali projekt manažera Petra Krále.


Jak vlastně vznikl nápad udělat Regiofest?
Jsem také muzikant a pamatuji, jak jsme za bolševika vymetli kdejaký soutěžní fesťák pro amatérské kapely. Ten největší byl RockFest, kde bylo několik podií v obrovských prostorách paláce kultury, nebo jak se to tenkrát jmenovalo. S vědomím, že by si Chomutov zasloužil pravidelný festival, vznikl nápad dát šanci muzikantským mlaďochům (záměrně neříkám amatérům). Název Regiofest myslím jedním slovem vystihuje, oč přesně jde. Díky CV Relax, kteří provozují Kamenčák i Bandu, jsme si hned na první ročník navíc mohli dovolit legendu českého bigbeatu Olympic.


Jaké si myslíte, že mají vítězové šance prosadit se v širším měřítku?
Víte, ono to není jen o tom umět hrát, mít dobrý songy a být sebevýbornější. Důležitá je vytrvalost, zkušenosti a velké štěstí. My tomu chceme napomoci jednak možností se prezentovat, ale také například složením poroty. Mnozí budou hrát poprvé na opravdu silný aparát a to všechno se jim bude hodit.


A kdo tedy bude v porotě?
Ředitel teplické konzervatoře Milan Kubík, známá postava regionální scény a učitel bicích na hudebce Vlasta Fridrich, neúmorný lovec talentů – manažer a producent Pavel Rameš a další. Účast v porotě také přislíbila primátorka Ivana Řápková, která spolu s pěti vylosovanými návštěvníky kapely posoudí z laického pohledu.


Jak hodnotíte úroveň přihlášených kapel?
Vybíralo se zhruba z pětadvaceti kapel. Těch dvanáct, které si zahrají v sobotu, mělo znatelný odskok.
Proto počet kapel jaksi vyplynul. Úroveň kapel z demáčů (ukázková nahrávka - pozn. red.), které jsem dostal, moc neposoudíte. Je ale pravda, že je neuvěřitelné, kolik dobrých kapel v regionu máme. Fakt se na sobotu těším.


Plánujete se o ně ještě dále nějak starat, propagovat je či s nimi nějak spolupracovat?
Od toho jsou jiní a ti jiní tam budou. Věřím, že pokud někdo zaujme, může mu Regiofest pomoci.
Domluvil jsem se navíc s novým mosteckým rádiem Gama, že natočí a odvysílají profil vítězné kapely.


Jak bude vypadat organizace celé akce?
Každá kapela bude mít přesně 45 minut a o přestávkách na zvukovou zkoušku necháme návštěvníky odpočinout. Ještě se rozhodujeme, jestli uděláme afterparty po Olympic.


Kde bude probíhat nahrávání CD, což je hlavní výhra Regiofestu?
Studio ještě není vybrané. Rozhodně se ale chci producentsky na celém natáčení podílet.


Chcete z festivalu udělat tradici?
Jinak bychom do toho nešli.

Autorka: Lenka Kubalová