Nový výpravný velkofilm, jehož natáčení trvalo sedm let, má větší ambice než jen převyprávět známou legendu. Chce popsat Jánošíka „takového, jaký byl doopravdy“.


Více než dvouhodinový filmový epos vznikl v česko-slovensko-polské koprodukci, režisérské taktovky se ujaly dvě Polky, Agnieszka Holland se svou dcerou Kasiou Adamik. Do hlavní role obsadily českého herce Václava Jiráčka.

V současné době v kinech běží i jeho další film Hodinu nevíš, ve kterém ztvárnil postavu inspirovanou „heparinovým“ vrahem Petrem Zelenkou.

Jánošíka sledujeme od jeho mladých let, která trávil obci Terchovej. Tam se přidal ke zbojníkům a časem se ujal vedení jejich družiny. Jak to s ním nakonec dopadlo, všichni vědí.

Tvůrci filmu tvrdí, že návštěvníky kina čeká velkolepá podívaná. Rozpočet by tomu odpovídal, film stál kolem sto šedesáti milionů korun.

Národního hrdinu tak uvidíme v několika akčních scénách, kde bude bohatým nejen rozdávat valaškou, ale dojde i na střelbu z bambitek. Ve filmu hrají českému publiku známí herci, například slovenská hvězda Marián Labuda nebo Richard Krajčo.

Jako první promítá Jánošíka kino Svět v Klášterci nad Ohří, a to dnes (ve čtvrtek) a zítra (v pátek), vždy od 19 hodin. Do Oka v Chomutově na něj mohou zájemci zajít 6. listopadu, v Jirkově se hraje o týden později, 12. a 13. listopadu.

Autorka: Lenka Kubalová