Letos podruhé se sjedou do Klášterce mladí tanečníci a hudebníci a představí divákům svět současného baletu.

Druhý ročník baletní a hudební přehlídky Klosterlin se koná od neděle 30. května do úterý 1. června na nádvoří zámku v Klášterci nad Ohří.
V programu se představí sólisté Baletu Praha – Pražského komorního baletu Pavla Šmoka, který působí na umělecké scéně již od roku 1964, ve spolupráci s předními českými hudebními a operními sólisty.

Zahajovací večer připomene slavného skladatele a pianistu Fryderyka Chopina, od jehož narození letos uplynulo 200 let.
Vystoupí sólistka Národního divadla v Praze Marie Fajtová a nadaný tenorista Tomáš Kořínek, účinkující na předních českých scénách. Doprovodí je klavíristka Zdeňka Košnarová a houslista Ondřej Kvita.

Následující dva večery budou z velké části patřit dílům českých skladatelů, zejména Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Svou novou choreografii s názvem Mátový čaj představí Lucie Holánková, umělecká vedoucí Baletu Praha – Pražského komorního baletu Pavla Šmoka. Světovou premiéru si odbyde jevištní provedení skladby Bohuslava Martinů Elegie pro housle a klavír pod názvem Tobě ztracena, sobě zatracena.

Organizátoři přehlídky mysleli při tvorbě programu na diváky všech věkových kategorií. Pro děti a mládež připravili tanečně-činoherní představení Staré pověsti české, ve kterém jsou malí a mladí diváci zapojeni do představení hádankami a hledáním odpovědí. Kromě toho budou při příležistosti Dne dětí v úterý 1. června pro dětské návštěvníky připraveny soutěže na nádvoří zámku.

Závěrečný večer zahájí taneční představení Divocí koně na hudbu Jaromíra Nohavici. Doplní ho temperamentní choreografie Carmen pas de deux a koncertní a taneční provedení Janáčkova díla Po zarostlém chodníčku.

Vstupenky na přehlídku jsou v předprodeji přímo na zámku, v Informačním centru v Klášterci nad Ohří a v síti Ticketpro. Rezervace vstupenek jsou možné na telefonu 602 715 782 nebo emailu jandova@opera-balet.cz.

Na úvod přehlídky proběhne v rámci doprovodného programu vernisáž výstavy akademického malíře Jaroslava Kláta Expresivní fragmenty. Koná se v neděli 30. května od 18 hodin v renesančním sále zámku. Výstavu dále bude možné navštívit až do konce června. (kub)

Program:

30.května
20:00 Chopinovské variace
Slavnostní zahajovací galavečer
Vstupné 200 korun

31.května
20.00 Okna do duše
Večer Martinů
Doteky snáře – Tobě ztracena, sobě zatracena – Lyrická – Mátový čaj
Vstupné 150 korun

1.června
10:00 Staré pověsti české
Hrajeme pro děti
Vstupné 40 korun
20:00 Divocí koně
Závěrečný baletní večer
Carmen pas de deux – Po zarostlém chodníčku – Divocí koně
Vstupné 150 korun

Autorka: Lenka Kubalová