Od 19 hodin poběží v kině Svět v Klášterci nad Ohří. Snímek vypráví o setkání bývalých spolužáků z gymnázia na školním srazu po šedesáti letech. Na něj přijíždí Miluše Bínová, kdysi nejoblíbenější spolužačka, která chce odhalit, kdo z jejich spolužáků jí kdysi zničil život. Někdo se stal udavačem a zavinil tak na počátku 50. let tragédii její rodiny. Toto je možná jedna z posledních příležitostí vypořádat se s bývalými spolužáky, o kterých si myslí, že jsou strůjci jejího neštěstí. Kromě toho ale také musí najít cestu ke své rodině a k vnukovi, který se pokouší sraz zorganizovat.

Přes dramaticky vypadající zápletku označují tvůrci film jako poetickou komedii. Snímek se vyznačuje nebývalou koncentrací českých hereckých legend.

Na plátně se v rolích bývalých spolužáku objeví Libuše Švormová, Josef Somr, Stanislav Zindulka, Květa Fialová, Lubomír Lipský, Kamila Moučková, Zdeněk Srstka, Antonie Hegerlíková, Lubomír Kostelka, Miriam Kantorková, Stanislav Fišer nebo Jan Skopeček. Jejich bývalé profesory ztvárnili režisér Jiří Krejčík a nejstarší česká herečka Zita Kabátová. Někteří z účinkujících, například Miloš Nesvadba či Jaroslav Čejka, se na filmovém plátně objeví po dlouhé herecké odmlce. V dalších rolích se představí například Vladimír Brabec, Pavel Zedníček, Uršula Kluková nebo Dalibor Gondík.

Průměrný věk herců filmu je osmdesát let.

Autor scénáře Tomáš Magnusek přiznal, že film se zrodil z nápadu shromáždit před kameru všechny žijící herecké legendy. Teprve potom začal přemýšlet o příběhu, ve kterém by mohli společně hrát.

Magnusek je zároveň jediným producentem filmu, který natočil za vlastní peníze. Ve filmu si také zahrál, a to roli vnuka Bínové, který má třídní sraz zorganizovat. Režisérem snímku je Vlado Štancel.

Kino Svět Klášterec nad Ohří


1.12., 19:00: Pamětnice, komedie, ČR
Příběh nového českého filmu poukazuje na život současných osmdesátníků. Všichni jsou ve stejném věku, ale každý ho prožívá zcela jinak. Každý je jinak psychicky a fyzicky svěží, prožívají jinak přítomnost a přesto mají něco společného - minulost. Bývalí spolužáci se scházejí po šedesáti letech na školním sraze. Miluška Bínová, kdysi nejoblíbenější spolužačka, přijíždí po letech do rodného města rozhodnutá zjistit, který z jejich spolužáků ji kdysi zničil život. Bínová se ovšem nevrací pouze ke spolužákům, ale musí si také najít cestu ke své rodině a k vnukovi, který se pokouší sraz zorganizovat.

Autorka: Lenka Kubalová