Na festivalu, který se odehraje od soboty 4. do pondělí 6. července na letišti v Hradci Králové, se tak severočeská pětka objeví po boku rockových hvězd Therapy?, Arctic Monkeys, Ska–P či Placebo. Dalšími zástupci severu zde budou také ústečtí UDG, které před lety na tuto akci „vyneslo“ hlasování fanoušků o to, koho by chtěli na RfP vidět. UDG právě vydali nové album Autoportrét.


„Těším se na naše vystoupení na festivalu hlavně proto, že je to důležitá a prestižní akce. A jako hvězdy tam vystoupí slavní Placebo, které mám rád. Tak si to užiju při našem koncertě i při nich,“ řekl David „Dawe“ Weingärtner, zpěvák X–left To Die. Ti hrají směs žánrů kapel, které mají sami její členové rádi. „Svému žánru říkáme blue–core,“ prozradil Dawe.


Rock for People je pro jeho skupinu i zajímavou příležitostí, jak návštěvníkům představit živě a nabídnout k prodeji první album Potešma, natočené v lednu v pražském studiu Propast. „Bude v prodeji jen na našich koncertech a na internetu,“ řekl Dawe.


„CD o třinácti skladbách jsme křtili v květnu v chomutovském klubu Kulisárna,“ doplnil jej Jiří Knop, manažer X–left To Die.
Chomutovští také 3. června hráli v Brně před rockovou hvězdou Marilynem Mansonem. „Náš koncert mě bavil, podle médií ale už Manson není to, co býval,“ povzdechl si Dawe, jehož kapela má zajímavý tvrdý zvuk a zpívá pouze anglicky.


S tím souvisí i fakt, že Dawe anglicky nazpíval i písničku Burn The Bridges na debut Mraky jdou ústecké crossoverové party Toxic People.
„Myslel jsem, že v ní budu zpívat jen části, ale Toxic mi ji nechali nazpívat celou. Dost se vymyká tomu, co dělám, byl to pro mě šok,“ ohlédl se Dawe. „Anglicky je proto, že se nepovažuju za dobře česky zpívajícího zpěváka. Ale zapracuju na tom,“ slíbil. (dts)