Galerie Špejchar zahájila v pondělí výstavu celoživotní tvorby Marie Polanské, která zde bude k vidění po celé léto.


Na naivní obrazy a miniatury amatérské malířky Marie Polanské se přišla podívat řada jejích přátel a příznivců z Chomutova, kteří na ni vzpomínají. Výstavu „in memoriam“ připravila rodina Marie Polanské a přátelé. Iniciativy i úvodního slova se ujal její syn Jiří Polanský a celou vernisáž provázela hudba vnuka autorky Jiřího Polanského mladšího a Lukáše Turka na congo a klávesy.


„Naše rodina si uvědomila, že je to již dvacet let, co měla matka, která zemřela před čtyřmi lety, poslední výstavu. A tak jsme se s manželkou rozhodli připomenout její výtvarnou tvorbu a představit ji i mladší generaci,“ vyprávěl Jiří Polanský starší.


Marie Polanská se narodila ve Varnsdorfu, ale od roku 1945 žila v Chomutově. Výtvarnému umění se začala plně věnovat poté, co odešla do invalidního důchodu ve svých 45 letech. Tenkrát začala navštěvovat i výtvarná oddělení místních Lidových škol umění. „Nakonec poslechla vlastní výtvarný instinkt a pustila se do výtvarné tvorby naivního malířství. To ji oddělilo od tvorby ostatních výtvarníků, a tím byla také výjimečná,“ řekla v úvodním slově Marie Hipská za SKZ, která neuváděla tvorbu Polanské poprvé.


Na výstavě ve Špejcharu můžeme vidět téměř dvě stě obrazů, obrázků a miniatur. Některé z nich jsou z rodinné sbírky, jiné zapůjčené od přátel a známých a z galerie v Litoměřicích, která má ve svých sbírkách devět exponátů.


Veselé, barevné obrázky plné zaoblených kopečků, zvířátek, domečků a postaviček nás přenesou do dobré nálady a vzpomínek na bezstarostné dětství. Nelze si nepovšimnout jednoho stylu dřevěného orámování, které pro Marii Polanskou vyráběl její manžel ve volném čase.


Marie Polanská měla se svojí naivní výtvarnou tvorbou úspěchy na řadě výstav nejen v Česku, ale i v zahraničí, například v Japonsku, v Norsku, ve Švýcarsku, ve Španělsku a dalších zemích. „Malování se stalo náplní jejího života,“ řekl její syn Jiří.


Polanská vystavovala od roku 1970 až do roku 1989. Potom jí už zdravotní stav nedovolil pokračovat v tvorbě. Výstava k připomenutí její tvorby potrvá do 22. srpna.

Autorka: Jana Vlčková