O to víc se můžeme těšit na dnešní koncert v prostorách galerie Špejchar od 18.30 hodin. „Chtěli jsme udělat také nevánoční koncert a připravili jsme si repertoár starých mistrů: Adama Michny z Otradovic „Loutnu českou“ a od Wolfganga Amadea Mozarta „Nocturna“. Koncert bude po delší době opět obohacený o přednes Alfréda Strejčka. Moc jsme stáli o jeho hostování, ale dlouho se nám nepodařilo shodnout se na společném termínu. Jaké verše zazní během pondělního koncertu, je pro posluchače překvapením,“ uvedl dnešní představení umělecký vedoucí souboru Miroslav Šulc.


Chomutovský soubor „Loutna česká“ vznikl v roce 1981 a většina současných interpretů jsou zakládajícími členy. Soubor má celkem devět členů, z toho čtyři zpěváky a pět muzikantů. Soubor se schází ke společným zkouškám jednou do týdne, ale na sezónu se připravují i o víkendech.
„Naším uměleckým vzorem byl a zůstal profesionální soubor „Musica Bohemica“ s Jaroslavem Krčkem. Od nich jsme se nechali inspirovat i volbou kostýmů na představení.


Od založení souboru byl náš repertoár postavený na barokní hudbě, z období konce 17. století. Dále na renesanční i gotické hudbě z Jistebnického kancionálu, ale hrajeme také staré lidové písně, které jsme upravili,“ uvedl dnešní koncert Miroslav Šulc.
Soubor „Loutna česká“ má první prázdninové dny již naplánované. Míří do jižních Čech do Rytířského sálu na zámku Orlík, kde bude koncertovat od 7. do 11. července.

Autorka: Jana Vlčková