Jana Hrušinského, Jana Kačera a Jana Třísku v divadelní komedii Kumšt lze zhlédnout v neděli 15. února. Začátek představení je od 19.00 hodin. Aby Janů na jednu hru nebylo málo inscenaci zrežíroval tvůrce mnoha úspěšných filmů Jan Hřebejk.

Kumšt je komedie o třech nerozlučných kamarádech. Jde o uzavřený pánský spolek, který se stal snad tím jediným pevným bodem v životě těchto jedinců.

Rozdělí je až názor na koupi jednoho z nich. Ten si totiž za nekřesťanské peníze pořídí obraz. A ne ledajaký. Bílý obraz s bílými proužky od uznávaného současného malíře. Prostě kus bílého plátna…

Za diskusí, je – li tato koupě výrazem vytříbeného vkusu nebo jen snobským pozérstvím, tanou otázky podstatnější. Až po tu hlavní – co vůbec to naše kamarádství drží pohromadě?

Zprvu banální spor nad modernistickým obrazem přeroste v hádku a nakonec úporný zápas o uznání a „hodnoty v umění“. V této vzájemné obraně svých světů najednou všichni „ztratí tvář“ a ocitnou se na pokraji propasti; prostá „konverzace“ je dovedla až tam, kde už není kam ustoupit…

Najednou se ve hře objevuje život takový, jaký je: vztahy mezi kamarády, chlap pod pantoflem, tchýně jak (ne)má být, snaha nikomu neublížit a nezavdat tak příčinu vzniku konfliktu – a tím často v sobě potlačit svůj názor…

Je až překvapivé, jak přesnou sondu do mužských ješitností, póz a drobných lží Yasmina Reza (autorka hry) jako žena podnikla.

Jak píší návštěvníci hry na internetu, výkony herců vyzývají k úsměvu. Zejména role Třísky a Hrušínského. Kačerova role je jiná, o poznání dramatičtější, ale také skvěle ztvárněná.

Divadelní společnost Jana Hrušínského, která působí v divadle Na Jezerce, byla založena v roce 2002 a svým vznikem navazuje na dlouholetou rodinnou tradici. Předkové a příslušníci rodiny Hrušínských působí v českém divadle nepřetržitě od poloviny devatenáctého století.