Na náměstí bude v sobotu a neděli připravený jarmark s názvem Zlaté časy pod buřinkou. Ten už napovídá, v jakém duchu se ponesou slavnosti i zmíněný rekord.


Na jarmarku si lidé budou moct koupit tradiční krušnohorské pokrmy, budou zde soutěže pro děti, dobytčí trh, kolotoč, Cirkus Berto, Chomutovské divadlo Pohoda a další účinkující. Bude probíhat ve dnech 25. a 26. dubna od 10 do 17 hodin.


Do zábavy se budou moci příchozí zapojit i aktivně. Soutěž družstev – cechů „O zlatou buřinku“ pod vedením radních města se uskuteční v neděli od půl druhé. A za hodinu se tu lidé budou pokoušet o rekord „Co nejvíce lidí v buřince na jednom místě“.


Program bude probíhat i v dalších koutech centra města. V atriu SKKS se v sobotu od 10 hodin uskuteční Folklorní dopoledne se soubory Krušnohor a Jirkovák. Ten samý den od 11 hodin bude parkoviště u Severočeských dolů a.s. plné historických vozů, bude tu totiž sraz historických vozidel.


Odpoledne od 15 hodin proběhne v atriu SKKS Rockové odpoledne – april open air 2009, kde vystoupí hudební skupiny Whisperin of soul, CZ-menu (Eržika a Míra Vorlíček), Noční klid a jiné.


Do programu Chomutovských slavností jsou jako vždy zapojeny i akce, které se pořádají v následujícím týdnu. V úterý 28. dubna bude „Den plný sportu“. Na sportovištích ZŠ a SSZ Chomutov s.r.o. bude pro děti připravený pestrý pohybový program – sálová kopaná, atletika dívek, chlapců a plavání žáků základních škol.


V středu 29. dubna se bude konat od 19 hodin v kostele sv. Ignáce již šestnáctý trubkový koncert Bořivoje Čecha a jeho hostů. Spoluúčinkuje žesťový soubor se svými sólisty. Koncertem provází Stanislav Moutelík.


Na čtvrtek od 20 hodin je přichystaný slet čarodějnic a lampionový průvod od městského divadla směrem k letnímu kinu. Pro děti i jejich rodiče jsou potom připravené čarodějnické pohádky a opékání buřtů. Večer všem zazpívá hudební skupina Makovec.


První květnový den a poslední Chomutovských slavností začne vystoupením mažoretek ze skupiny Stardance od 10 do 12 hodin na náměstí 1.máje. Na Kamencovém jezeře pak proběhne závod dračích lodí. Chomutovský Dragon cup začne ve 13 hodin a končí v 18 hodin. Od 19 do 23 hodin se vyhodnotí posádky dračích lodí – Dragon fest.


Večerem budou provázet hudební skupiny Makovec, Rapa Nui a další. Vystoupí například Josef Alois Náhlovský.

Autoři: P. Gavdunová, J. Dušek