Představení je vždy od 17 hodin a v neděli již od 11 hodin.


Lidé z cirkusu Bernes neskrývají, že inspiraci pro pojetí čerpají představení i v divadelním světě.


„Hráli jsme se zvířaty v představení Cirkus Humberto na divadelním festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou. Sedm představení bylo úplně vyprodaných,“ říká Ludvík Berousek ke spoluúčinkování s herci Moravského národního divadla z Brna. Ve tříhodinovém „kusu“ měl cirkus Bernes vyhrazeno čtyřicet minut. „Byl to ohromný succes, diváci si to užili a nám se ohromně pracovalo,“ dodává spolumajitel cirkusu Bernes.


Syn Ludvíka Berouska je již osmou generací slavného rodinného klanu, který má v České republice rozvětvené cirkusové zastoupení. Příbuzní majitelů Bernesu například jezdí s Originálním cirkusem Berousek.


Chloubou Bernesu je v České republice unikátní drezúra fríských koní. „Jsou něco jako mercedes mezi auty,“ popisuje svou pýchu Ludvík Berousek a má tím na mysli ušlechtilou krev hřebců černých jako uhel.


Obecný přístup k výcviku, kdy je třeba navázat nejprve důvěru, platí u všech zvířat. Rozdíly pak ale také existují.


Vyplývají třeba z toho, že kůň nebo velbloud, podle Ludvíka Berouska, na člověka nikdy nezaútočí. U medvěda nebo lva je riziko, že jsou svou přirozeností dravci. Jestliže by se cítili ohroženi a cítili by člověka také jako dravce, může třeba dojít k napadení drezéra.
„Podstatou všeho jsou přátelské vztahy,“ zdůrazňuje Berousek k drezúře.


Náročná je vedle drezúry v cirkusu i péče o zvířata. Potřebují vhodnou podestýlku, kvalitní seno na krmení a další stravu, hlavně zeleninu, která má dodat potřebné minerály. Čtyřnozí svěřenci cirkusu sežerou zhruba na týdenní štaci na 400 kilogramů zeleniny.


A přitom je třeba hlídat velbloudy, aby se „nepřecpávali“. Samice Sumatra měla jeden čas až dvě stě kilogramů nadváhu, kterou nyní její opatrovatelé srazili na přijatelných padesát kilo navíc. „Pozná se to podle hrbů. Když jsou postavené, má zvíře velké zásoby tuku. Nadváha mu škodí, obdobně jako člověku,“ vysvětluje podstatu problému Ludvík Berousek. (win)