Zaplněný sál městského divadla v Chomutově v úterý už dlouhé minuty před 18. hodinou čekal na oslavence. Ti se po úvodním proslovu moderátora objevili na scéně zhruba po čtvrt hodině. V bílých košilích a kravatách s rozzářenými úsměvy spustili první písničkovou sérii.

„Vybrat skladby na takovou akci není jednoduchá věc. Nakonec jsme se rozhodli pro ty, které mají naši fanoušci rádi," okomentoval výběr kapelník Petr Gärtner.

Kdo by očekával skladby od Greenhorns, Rangers, Fešáků, Tučňáků a dalších našich průkopníků country, tak by byl asi zklamán. Na návštěvnících bylo vidět, že ví, jaký repertoár kapela má. První česká série je postupně rozehřála na tu správnou provozní teplotu. Došlo i na vlastní tvorbu americkou country a cover verze hitů věhlasných umělců mimo country scénu.

DÁREČKY

V průběhu první hudební série se k pódiu postupně trousili gratulanti. Nepřišli s prázdnou, na forbínu k nohám muzikantů pokládali cenné dary, lahve alkoholu všemožných značek. To se samozřejmě neobešlo bez mnohých reakcí a komentářů. „O všech muzikantech se říká, že pijí hodně, ale v případě téhle kapely to není pravda, oni pijí ještě mnohem víc," okomentoval baterii lahví se smíchem moderátor večera Jirka Holoubek.

COVER VERZE

V poslední sérii, kterou kapela ve svém úvodním vystoupení divákům nabídla, zazněly cover verze známých hitů. Kapela se nebála sáhnout do repertoáru takových velikánů, jakými je Sting, ABBA či Beatles. „Naši fanoušci to od nás očekávají. Čas od času takovou skladbu zařadíme do svého repertoáru. Tím se vlastně odlišujeme od ostatních podobných kapel," upřesnil Petr Gärtner.

STRÁNÍCI A DALŠÍ

Když Album zakončil své vystoupení, došlo na první přestavbu na pódiu. Gratulovat přišli Stráníci z Litvínova. Dvojici doplnila část členů skupiny Album a večer nabíral na obrátkách. Divákům se představili i další hosté a to Petr Kalandra Memory Band a Poutníci. Závěr večera pak obstaralo jam session.

Album Bluegrass band ChomutovS Chomutovským Albumem se posluchači setkávají již od roku 1986. Kapela vznikla v nedalekém Mostě, kde také velmi krátkou dobu působila. Soubor od té doby prošel mnohými personálními změnami. Současnou sestavu tvoří:

Petr Gärtner - mandolina, zpěv, nástroj: Krishot A, struny: D'Addario.
Marek Gärtner - baskytara, zpěv, nástroj: Fender Precession
struny: D'Addario, aparát: Gallien Krueger 150W.
Zdeněk Lucák - dobro, zpěv, nástroj: Lebeda r.v. 2007 Americká třešeň, struny: D'Addario EJ 42.
Zoltán Pazstor - kytara, zpěv, nástroj: Martin D28, struny: Martin SP 13.
Honza Bouda - banjo, nástroj: Gibson.
Kapela hraje převážně převzaté skladby moderního i tradičního bluegrassu, opatřené českými texty. Větší část skladeb je však v angličtině.

Rozhovor s kapelníkem skupiny Album Bluegrass band Petrem Gärtnerem.

Problém jsou personální změny

Petře tak jak jste začínali?

Před třiceti lety v Neprakta klubu v Mostě jako trio. Já hrál na mandolínu, Zdeněk Lucák na dobro a Martin Chabr na kytaru. Chvilku tu s námi hrál i banjista Ivan Famfara z Mostu. Po nějakém čase se k nám připojil brácha Marek, který hrál na baskytaru. Po roce jsme se však přesunuli sem do Chomutova do KaSSu.

Jak dlouho trvalo, než jste se stylově vyhranili?

Začínali jsme hrát klasické country Zelenáči a podobně. Až postupem času jsme se propracovali k bluegrassu.

O tomhle stylu se tvrdí, že ve své původní podobě je to už mrtvá hudba?

No, to já si nemyslím. Určitě je to menšinový žánr, ale hraje se pořád.

Co za dobu vaší existence považuješ za mezníky?

Největším problémem byly personální změny. Během dvou až třech let se složení stále měnilo. Sestava si pak sedla, až když do skupiny přišel Vlasta a Míra Jiřiště. V tomhle složení jsme hráli přes deset let. Kapele to hodně prospělo. Jezdili jsme na velké festivaly a stabilizovali repertoár. Bylo to tak někdy v roce 1996.

Nakonec ale přece jen došlo k dalším změnám?

Největší krize byla vždy koncem léta. Byli jsme spolu hodně pohromadě a o kapelu byl v té době velký zájem. Hodně jsme hráli a oba bráchové už tak často hrát nechtěli.

Jak často hrajete?

V současné době je to okolo šedesáti vystoupení do roka. Padnou na to víkendy a někdy hrajeme i v týdnu.

Co tvoří váš repertoár?

Vybíráme si skladby spíš od nových moderních bluegrassových kapel. Jednou do roka pak předěláme nějakou popovou skladbu. To je takové naše specifikum. Lidi, co na nás chodí, už čekají, co zase uděláme.

Pop ale vyžaduje bicí, používáte je někdy?

Příležitostně ano, hlavně na velkých festivalech a pak když hrajeme v Německu. Tam to po nás vyloženě chtějí.

Kde si půjčujete bubeníky?

Oslovujeme lidi, o kterých víme, že tenhle styl znají. Chomutov má výhodu v tom, že tu v hudebce vyrůstají dobří bubeníci.

Pokud vím, tak hráče na kytaru, baskytaru i bicí asi není problém sehnat, ale co třeba housle, banjo, dobro?

Houslistu jsme také měli, ale horší je to s banjem. Honza dojíždí až z Plzně.

Co považuješ za dobu existence kapely za největší úspěch?

Účast na velkých festivalech. Jako v Holandsku na European World of Bluegrass festivalu. Tam se sjíždí kapely z celé Evropy. Podobný festival je i ve Francii. Také setkání se skupinami z Ameriky.