Cameron se k hranému filmu vrací po dlouhých dvanácti letech. V roce 1997 natočil megahit Titanic a od té doby se věnoval vesměs podmořským dokumentům. Natáčení Avatara plánoval hned po Titaniku, v té době ale nebylo technicky možné většinu jeho vizí realizovat. Proto čekal až do roku 2005, kdy konečně začal vznikat fantastický svět planety Pandora.

Film, který má masovou propagaci a trhá kasovní rekordy, uvede už dnes kadaňské kino Hvězda, další představení uvidí diváci v úterý. Je to poprvé, kdy se objeví v kinech na Chomutovsku. Do Chomutova a Jirkova se fantastický 3D svět přesune až koncem ledna.

Avatar zatím přitahuje diváckou pozornost. Mnoho Chomutováků se proto vydalo do 3D kin, ať už v Lounech nebo Praze, protože trojrozměrnou projekci zatím místní kina nenabízejí.

Na planetě žijí mírumilovně a v souladu s přírodou lidé Na´vi, bytosti podobné člověku, které mají modrou kůži a měří tři metry. Těžařská korporace ze Země tam při svých průzkumech objeví velmi cenný prvek Unobtainium. Kvůli atmosféře se lidé nemohou na planetě volně pohybovat, vytvářejí proto své dvojníky Avatary, kteří vypadají stejně jako místní. Ty pak ovládají pomocí svého vědomí. Chtějí tak navázat kontakt s Na´vii a získat jejich důvěru, aby je přesvědčili ke spolupráci na těžbě.

Členem mise se stane také bývalý námořník Jake Sully, který je na vozíku. S novým tělem nachází nový smysl žít, nové výzvy a dobrodružství, může znovu chodit. Podaří se mu sblížit se s místním obyvatelstvem a hlavně s jeho princeznou Neytiri, která ho zasvěcuje do tajemství svého kmene. Postupně mezi nimi nachází své místo, stává se jedním z nich a začíná pochybovat o svém poslání, které má pomoci jejich svět zničit.

Situace se vyhrotí, protože Pandořané odmítnou přesídlit kvůli těžbě. Jake tak stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu celé planety.

Film plný nejmodernějších speciálních efektů ohromuje zejména svou vizuální stránkou. Planeta Pandora okouzluje úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Nachází se na ní stromy vysoké jako mrakodrapy či světélkující prales plný fantastických tvorů. Sám Cameron tvrdí, že Avatar přepisuje filmovou historii.

Hlavní role Jakea Sullyho se ujal australský rodák Sam Worthington, jehož kariéra se slibně rozjíždí. V loňském roce se objevil ve snímku Terminator Salvation, v příštím roce ho diváci uvidí kromě jiného v remaku slavného Souboje titánů. Roli bioložky Grace Augustine, specialistky na kulturu a jazyk Na´vi, si zahrála Sigourney Weaver, která se s Cameronem potkala již při natáčení Vetřelců.

Avatar je s rozpočtem nejméně 300 milionů dolarů zřejmě nejdražším snímkem všech dob. Jeho tržby podle očekávání lámou rekordy, ve světě již vydělal více než miliardu dolarů. Miliardovou hranici se dosud podařilo překonat čtyřem snímkům, nejvýdělečnějším filmem v historii Cameronův Titanic.

Avatar v kinech

Kino Hvězda, Kadaň:
11. a 12. ledna, 16.00, 20.00

Kino Oko, Chomutov:
25. a 26. ledna, 18.00

Kino Jirkov:
29. ledna, 16.00, 19.00
30. ledna, 13.00, 16.00, 19.00

Autorka: Lenka Kubalová