Předchozí
1 z 14
Další

Václav ŠimonovskýZdroj: Archiv respondentaVáclav Šimonovský
majitel muzea hodin, Klášterec nad Ohří

Myslím si, že u nás v Klášterci nad Ohří vůbec nepůjde o politické téma, ale o osobnosti. Lidé budou vybírat podle toho, jak politici plnili sliby, jak se chovali a jak je jim daný člověk sympatický – jestli je známý a čestný. Jsme totiž v malém městě a u nás to funguje takto alespoň co já vidím.

Roman NěmecZdroj: Archiv respondentaRoman Němec
režisér, Kadaň

Kadaň má už dlouho na svoje vedení velké štěstí. Zvláště za posledních dvacet let, kdy byl v úřadu starosta Jiří Kulhánek, se ve městě udělalo mnoho. A netýká se to jen nutné vybavenosti a oprav. Jde i o věci, na které jinde není čas, zdroje, vůle… Zeleň, dětská hřiště, parky, Studentské a Löschnerovo náměstí, nábřeží, péče o památky, podpora kulturního a sportovního života, sociální politika, systémová, rychlá a efektivní řešení krizových situací a spousta dalšího. Myslím, že si tuhle pozitivní anomálii kadaňští uvědomují a v nadcházejících volbách budou vyžadovat záruku, že tomu tak bude i nadále.

Karel TonZdroj: Archiv respondentaKarel Ton
vedoucí provozu, Chomutov

Přál bych si, aby volby ovlivnily již hotové návrhy řešení problémů Chomutovanů. Například zkulturnění a modernizace nejen centra města včetně řešení, jak zamezit následnému vandalství. Máme tady jak skvělé podmínky pro sport napříč širokým sportovním odvětvím, tak spoustu volnočasových areálů a míst, kde trávit volný čas s rodinou. Myslím, že máme být na co hrdí. Bohužel si však myslím, že volby ovlivní stále stejná již skoro tradiční chomutovská témata: bývalé lázně, hazard a poplatky za odpady. Bohužel jsou to témata, která jsou silná a bez zjišťování faktů bezesporu některé voliče osloví.

Jiří KopicaZdroj: Archiv respondentaJiří Kopica
historik, Kadaň

Silné téma, podle kterého by lidé volili? Nepamatuji si, že by v Kadani někdy takové bylo. Podle mě tu není dvacet let a jde o to, jestli se nějaké objeví. Vše plyne tak nějak stejně. Hlavní věc, která bude rozhodovat, je skutečnost, jak lidé zareagují na to, že současný starosta Jiří Kulhánek nebude na prvním místě kandidátky ODS a zastoupí ho Jan Losenický. A také do jaké míry na to zareagují ostatní strany. Předpokládám, že v komunálních volbách se budou odrážet také celostátní problémy, jak to obvykle bývá.

Petra KadeřábkováZdroj: Archiv respondentaPetra Kadeřábková
referentka magistrátu, Chomutov

Myslím si, že určitě budou řešit sociální problémy a případně národnostní menšiny. Sociální problémy jsou u nás dlouhodobě a lidé jsou nazlobení. S příchodem uprchlíků z Ukrajiny svou pozornost ale plynule přesměrovali na ně. Vnímám, že plno lidí řeší jejich adaptaci v našem regionu a vůbec v České republice. Zní to samozřejmě xenofobně. Lidé se rozčilují, že jim třeba nevzali dítě do školky a najednou místa jsou. Potkávají přistěhovalce na ulicích. Tím, že k nám často přišli s tím nejcennějším, co měli a nechtějí to nechávat někde na ubikacích, to nosí a lidi to dráždí.

Svatopluk VyvážilZdroj: Archiv respondentaSvatopluk Vyvážil
provozovatel muzea, Chomutov

O jakém tématu se lidé baví? Každý nadává leda tak na drahotu: drahá paliva a drahý nájem. Pak také na vládu a co se v této době děje. Mám ale takovou „drobnost“, o které bych rád naší radnici řekl. Bydlíme u Bezručova údolí, kde město v průběhu let zlikvidovalo veškerá pískoviště a lavičky. Ty jsou pryč údajně kvůli feťákům, prý je to v celém městě. Znamená to, že kvůli 5 procentům takových lidí nemá 95 procent obyvatel kde sedět a když se jim udělá špatně, můžou si sednou leda na trávu? Tomu nerozumím.

Jiří RothZdroj: Archiv respondentaJiří Roth
mykolog a znalec bylin, Chomutov

V Chomutově určitě bude hrát roli sport a Aquasvět, protože jsou s nimi spojené nějaké problémy. Dále možná bývalé městské lázně – co s nimi bude dál, jak se to provede a jaké budou další úpravy v parku i kolem něj. Když se podívám na Chomutov z ptačí perspektivy, myslím si, že to tu není zase tak špatné, je zde kulturní využití, sport a město reaguje na návrhy občanů pro různá vylepšení ve městě, ale uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Myslím si, že by měl každý volič zhodnotit, co udělala městská vláda dobrého nebo na co se ještě chystá. Mě třeba zlobí to, že když se někde dělá rekonstrukce, následně se vše upraví, „zalepí“, pak ale přijde další firma a znovu do toho šťourá. To je bolístka, která se táhne X desetiletí a zatím se to nepodařilo uvést do souladu tak, aby firmy ušetřily jedna druhé peníze a město starosti.

Tomáš BartákZdroj: Archiv respondentaTomáš Barták
ředitel kulturního centra, Klášterec nad Ohří

Ono to není o tématu, ale o celospolečenské situaci, kdy bohužel platí, že lidé většinou poslouchají populisty, kteří sice mluví, ale činy nikde. Oni mluví líbivě a rádi poukazují na chyby ostatních, ačkoli sami nikdy nic nedokázali, a když ano, tak to většinou podle mého nebyly činy, se kterými bych se chlubil. Když je někdo pracovitý, může se stát, že něco pokazí, na to se ale ukazuje lehce. Že má za sebou daleko víc dobře odvedené práce, už nikdo nechce vidět a raději poslouchá ty vtipné „kecálisty“, kteří kdeco glosují.

Milena KarbusováZdroj: Archiv respondentaMilena Karbusová
klub aktivních důchodců, Jirkov

Myslím si, že by se měl zlepšit pořádek ve městě a také komunikace úředníků městského úřadu, která se hodně zhoršila. Nejsou sice voleni, ale jsou to zaměstnanci. Z vlastní zkušenosti vím, že jednají komisně a nic podle nich nejde. Celkově je v Jirkově mrtvé náměstí, ubývají obchody a v centru chybí restaurace. Otevřela se sice pivnice, ale pro koho to je? Jako klub důchodců bychom se také někde rádi scházeli, ale nemáme kde, protože ve středu města dohromady nic není. Také si myslím, že se na nás seniory dost zapomíná, když je pěkná kultura. Odehrává se většinou na Červeném Hrádku, kam se ale nedostaneme, když nemáme auto.

Alena TölgováZdroj: Archiv respondentaAlena Tölgová
ředitelka sociálních služeb, Chomutov

Myslím si, že jsou lidé natolik znechucení celostátní a s ní související komunální politikou, že nadcházející volby pro ně nejsou aktuální prioritou. Mají starosti především existenční a ty jim město nevyřeší. Tíží je energie, zdražování, inflace, válka. Z chomutovských témat bude určitě rezonovat problematika sídlišť a občanského soužití a plánované investice města. Myslím si, že volby nebudou o tématech ani o politických stranách, ale zejména o osobnostech, tedy i těch stávajících. Lidé budou hodnotit, co pro ně v uplynulém období udělaly a jestli jim můžou věřit v tom dalším.

Jiří PiramovskýZdroj: Archiv respondentaJiří Piramovský
šéf vojenského muzea, Chomutov

Možná se to nezdá, ale politika se týká například i našeho muzea "Na Kočičáku". V Chomutově jsem zažil několik generací politiků. Před patnácti lety se nám politici dokonce smáli, protože nechápali, kdo jsme a co tu děláme. Řekl jsem tenkrát „Nebojte se, ještě o nás uslyšíte“. Ti politici už tu nejsou, my tu stále jsme. Podle mě je důležité, aby měl politik srdce na pravém místě a plnil, co slíbil.

Alexandra ZdeňkováZdroj: Archiv respondentaAlexandra Zdeňková
ředitelka DDM, Jirkov

Myslím, že Jirkovany rozděluje zrekonstruovaný objekt na náměstí, kde je pobočka banky, pivnice a byty, někomu se líbí, někomu ne. To je velké téma. Nemyslím si ale, že toto téma ovlivní volby. Pokud voliči nejsou vyhranění, budou na poslední chvíli hledat, co jim kdo nabídne. Víc než velké investice je spíše zaujme nabídka maličkostí, které jim zlepší a usnadní běžný život.

Zdroj: DeníkCo u vás rozhodne volby? Zapojte se do ankety Deníku
Na sídlišti není kde zaparkovat. Chybějí zubaři. Ulice jsou plné děr. A zrovna ve vaší obci stále chybí kanalizace, ačkoliv ji zastupitelé slibují roky. To jsou věci, které vás trápí. Co bude tím hlavním tématem zářijových komunálních voleb ve vašem bydlišti? Co u vás rozhodne volby? Dejte nám vědět. Zapojte se do předvolební ankety Deníku na webu denik.cz/volbyuvas.

Zvolíme vedení obcí a senátory

Volby do zastupitelstev obcí, komunální volby, vyhlásil prezident republiky na dny 23. a 24. září 2022. 

Současně proběhne první kolo volby do třetiny Senátu Parlamentu České republiky. A to konkrétně v obvodech 1 - Karlovy Vary, 4 - Most, 7 - Plzeň-město, 10 - Český Krumlov, 13 - Tábor, 16 - Beroun, 19 - Praha 11, 22 - Praha 10, 25 - Praha 6, 28 - Mělník, 31 - Ústí nad Labem34 - Liberec, 37 - Jičín, 40 - Kutná Hora, 43 - Pardubice, 46 - Ústí nad Orlicí, 49 - Blansko, 52 - Jihlava, 55 - Brno-město, 58 - Brno-město, 61 - Olomouc, 64 - Bruntál, 67 - Nový Jičín, 70 - Ostrava-město, 73 - Frýdek-Místek, 76 - Kroměříž, 79 - Hodonín.