Dveře volebních místností se zavřely v sobotu 24. září ve 14 hodin. Poté přišlo na řadu sčítání odevzdaných hlasů.

Jak aktuálně vypadá sčítání výsledků voleb?

Sčítání hlasů nejen v obcích Chomutovska můžete sledovat ZDE.

První obcí na Chomutovsku se sečtenými volebními hlasy jsou horské Kryštofovy Hamry. Vyhrálo stejnojmenné uskupení Kryštofovy Hamry, což však není žádné překvapení, protože se do voleb hlásilo jako jediné. Jeho lídrem je současný starosta František Henzl. Víska má 109 voličů, z nich přišlo k urnám 55 procent.

Zdroj: DeníkSkvělý výsledek ve Vejprtech sklidila ODS vedená současnou dlouholetou starostkou Jitkou Gavdunovou, která získala 51,52% voličských hlasů. Díky tomu má osm mandátů a může pohodlně vládnout sama, aniž by potřebovala podporu zastupitelů z dalších dvou uskupení. Starostové a nezávislí získali 26,54% hlasů, které jim vynesly čtyři mandáty, a ČSSD s 23,69% hlasů tři mandáty.

Volební účast ve Vejprtech patří tradičně k nejnižším na Chomutovsku, Z 2298 voličů jich přišlo k urnám jen 24,33%. Před čtyřmi lety to bylo 34,99 %. I tenkrát vyhrála s velkým náskokem ODS, a to s 43,86 % hlasů. Druhá Strana zelených získala 22,68% procent a třetí STAN 12,86%.

V horském městečku Loučná pod Klínovcem, které je druhé nejmenší v republice, už je jisté, kdo bude dále vládnout. Je to uskupení Za Loučnou a Háj krásnější v čele se současnou starostkou Janou Nýdrovou. Získalo totiž 65,97 % hlasů a tím i šest mandátů. Za ním se umístili Patrioti Loučná a Háj vize 2026 s podporou 21,73% hlasů. Mandáty získává dva. ODS podpořilo 12,29 % voličů, mandát má jeden.

Volební účast byla v Loučné mimořádně vysoká, dosáhla 87,43%. Celkem má město 167 voličů. Krátce před volbami na sebe městečko upozornilo přílivem nových desítek obyvatel, což vyvolalo podezření na účelové stěhování kvůli komunálním volbám a možnosti ovlivňovat tamní dění. Více zde: 

Loučná pod Klínovcem. Ilustrační foto
Pod Klínovec se před volbami tlačí noví obyvatelé. Policie je v pozoru

Mimořádný úspěch, který slavila kadaňská ODS před čtyřmi lety, tentokrát nezopakovala v plné míře. Sice je s 41,83% první, v minulých volbách ale vyhrála s maximální převahou 52,22% voličských hlasů. Tenkrát do voleb vedl současný starosta Jiří Kulhánek, který ovšem po dvaceti letech odchází z čela města a jeho nástupcem se stává místostarosta Jan Losenický.

V závěsu za vítězem je ANO s lídryní Jindrou Zalabákovou, hnutí se podařilo vytěžit 33,37% procent hlasů. Třetí je PRO Kadaň a okolí se 13,31% procenty. Uskupení vede Zdeněk Hosman.

Zatímco ODS tentokrát obhájila 12 mandátů – před čtyřmi jich bylo patnáct, ANO posílilo o tři křesla na výsledných deset. Divokou kartu tak v ruce nejspíš drží uskupení PRO Kadaň a okolí, které má sice “jen” čtyři křesla, pokud se však domluví s jednou ze stran, může se poměr sil snadno zvrátit.

Volební účast v Kadani dosáhla 33,29%, je to z celkového počtu 13 522 voličů. Před čtyřmi lety přišlo k urnám 34,66% voličů. I tenkrát byla ODS následovaná hnutím ANO s jeho 25,09% hlasů a třetí příčka patřila ČSSD, které si vysloužilo 7,06% hlasů.

Kalek. Ilustrační foto
V Kalku mají vedle voleb také referendum. Týká se masivní výstavby domů

Nejvíce hlasů Klášterečané svěřili uskupení Máme rádi Klášterec – STAN, kde je lídrem současný starosta Štefan Drozd. Voliči ho podpořili ze 32,61%, což přináší zisk osmi mandátů. V těsném závěsu je ovšem hnutí ANO s 26,86% se sedmi mandáty, v jehož čele stojí Kateřina Mazánková, další příčka patří Zdraví Sportu a Prosperitě, které utržilo 8,78% procent hlasů a dvě křesla. Dva mandáty má jako čtvrtý v pořadí také SEN 21 a Zelení pro Klášterec se svými 8,31% procenty. 

Z celkového počtu 11 553 v Klášterci nad Ohří odvolilo 34,69% voličů. To je jen o fous více než před čtyřmi lety, kdy volební účast dosáhla 33,99%. Tehdy opět zvítězila "starostovo" uskupení - tenkrát se ale jednalo o Strana soukromníků. Vítězila se ziskem 31,46% hlasů. ANO si vysloužilo 23,93% a Strana zelených 11,18%.

Volby v Jirkově vyhrálo hnutí ANO 2011 s lídrem Jindřichem Nádvorníkem. Získalo 21,16% hlasů a tím i šest křesel. Stejný počet mandátů ale bere i Strana svobodných občanů pod vedením Josefa Šebka, jíž podpořilo 20,02% voličů. Třetí příčka patří uskupení Lepší Jirkov – Lepší sever, v němž opětovně vytáhl do boje někdejší starosta města Radek Štejnar. Voliči mu svěřili 12,7% hlasů, což mu vyneslo čtyři křesla v zastupitelstvu. Voleb se mohlo zúčastnit 15 032 voličů, k urnám však přišlo jen 30,08% z nich. V minulých volbách byla účast podobná. Také před čtyřmi lety v Jirkově první místo uhrálo ANO, tenkrát ale bylo vedené současnou starostkou Darinou Kováčovou. Ta letos svou kandidaturu nezopakovala. Hnutí tehdy získalo 18,97% hlasů, závěsu bylo ČSSD se 13,84% a Svobodní se 13,24% hlasů.

Noví zastupitelé v Chomutově.
V Chomutově obhájilo prvenství hnutí ANO. Podívejte se na nové zastupitele

I v těchto komunálních volbách v Chomutově výrazně uspělo hnutí ANO 2011 vedené primátorem města Markem Hrabáčem. Získalo 29,73% hlasů, což je o 4,5 procentního bodu více než před čtyřmi lety, díky čemuž posiluje o tři křesla na celkových třináct.

Pokud potřebujete vědět ještě další podrobnosti ke komunálním volbám a zajímavosti z regionu, začtěte se do speciálu Chomutovského deníku Volby 2022.