Ještě začátkem roku mělo malé horské městečko 135 obyvatel. „Teď jich je ke 180, přibyli hlavně v posledních třech týdnech,“ zkonstatoval místostarosta Jan Švábík. „Nejsou to ale žádní zaplacení bezdomovci nebo příslušníci menšin, jako se to dělo v jiných obcích, majitelé si do svých apartmánů hlásí různé rodinné příslušníky a zaměstnance,“ dodal. Podle starostky Jany Nýdrové je situace krajně vyhrocená, proto ji nechce veřejně komentovat.

Nárůst obyvatel města o desítky by se mohl zdát jako zanedbatelné číslo, v poměrech Loučné však může zamíchat kartami. V posledních komunálních volbách měla v seznamu sto voličů.

Místní si tentokrát můžou vybrat mezi třemi uskupeními. Hnutí Za Loučnou a Háj krásnější reprezentuje současná starostka s místostarostou. Před čtyřmi lety bylo v obci jediné, které se zúčastnilo voleb. Nově se k němu přidávají další dvě. Na scénu vstupují Patrioti Loučná a Háj vize 2026 s Michaelou Vojtovou v čele. V jejich řadách jsou kritici současného vedení, kteří se odštěpili od původního uskupení. Třetí stranou je ODS vedená podnikatelem Jaroslavem Oršuliakem. Čtyři z jejích kandidátů neměli v době podání kandidátek ve městě trvalé bydliště. V tomto smyslu se ale lídr odmítl vyjádřit pro média. Krátce komentoval jen úmysly strany. „Chtěli bychom nově pojmout celý urbanismus obce,“ uvedl.

Vejprty. Ilustrační foto
Voliči se ve Vejprtech budou rozhodovat mezi třemi stranami

Loučné chybí jakožto městu zimního sportu přirozené centrum, které by sloužilo lyžařům, turistům i místním lidem. Krajně problémové je i parkování. Proto chce skiareál pod taktovkou města vybudovat bulvár s parkovacím domem. Do tohoto místa se má jednou přestěhovat i městský úřad s infocentrem.

V souvislosti s nadcházejícími volbami přijalo Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje několik podnětů a oznámení. Konkrétní obce ale nejmenovalo, aby se nenarušilo vyšetřování. „Nicméně můžeme konstatovat, že se týkají téměř všech okresů v kraji,“ uvedl mluvčí Daniel Vítek. Podle jeho slov zahrnují například umělé navyšování občanů v některých obcích, údajné kupčení s hlasy, výskyt falešných předvolebních letáků, nebo odstranění předvolebních materiálů. „Všechny tyto podněty důkladně prověřujeme a získané informace vyhodnocujeme. Zatím jsou všechny případy ve stadiu prověřování a nebylo zahájeno trestní stíhání žádné fyzické ani právnické osoby,“ upozornil.