Otázku týkající se kupčení s hlasy rozvířil Miroslav Brož ze sdružení Konexe. „Dostali jsme zprávy, že se v okolí volebních místností pohybují lidé, kteří organizují volební podvody,“ řekl Brož. Sám má ve vyloučených lokalitách řadu přátel a to mu pomáhá získávat informace přímo z problémových míst. „Když k nim přijdu na přátelskou návštěvu, tak se dozvídám, že zase se chystá ovlivňování voleb,“ popisoval Brož své zkušenosti. Domnívá se, že se jedná o dlouhodobý problém jdoucí skrze desetiletí a neváhá situaci označovat jako organizovaný zločin. Podle něj jde o veřejné tajemství, které se děje už desítky let. „V Krupce mají dokonce udělanou celou strukturu na falšování voleb, podporují se stejní lidé, byť v různých volbách kandidují za různé strany,“ tvrdil Brož s tím, že jde o klasické politické „převlékače kabátů“.

Zdroj: DeníkPřál by si, aby kriminální policie nasadila operativní prostředky jako běžné při vyšetřování organizovaného zločinu. „Je potřeba nasadit agenty či odposlechy, aby dosáhli nějakých výsledků. Se současným přístupem mají pachatelé pocit naprosté beztrestnosti a to, že u nás nebyl za kupčení s hlasy nikdo odsouzen jejich pocit jen posiluje,“ spekuluje Brož.

Ilustrační foto
Romea.cz: Podezření na kupčení s hlasy ve volbách se objevilo v Krupce a Ústí

Na místo se přijel podívat i krajský ředitel Policie ČR Vladimír Danyluk. „Mám tady dva zkušené kriminalisty. Nikdo nepředpokládá, že by v okolí postávali lidé s pětistovkou v ruce a snažili se někoho koupit. Takhle to opravdu nefunguje. Samozřejmě policie případné podněty prošetřuje,“ řekl Danyluk a jeho slova potvrdil i vedoucí oddělení tisku a prevence Ústeckého kraje Daniel Vítek. „Ty podněty se týkaly v podstatě všech okresů v našem Ústeckém kraji,“ řekl pro Českou televizi Vítek. Mezi prošetřovanými informacemi budou i ty, které policii poskytl Brož.