Na tento fakt upozornil jako první zpravodajský server Seznam.cz.

Cesty politického kmotra a bývalého státního zástupce se opětovně sbíhají po sedmi letech a otázkou je, zda se jedná o shodu náhod, nebo známku bližších vazeb. Kosán pomohl Novákovi z výkonu trestu, kdy pykal za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku v souvislosti s prodejem obecních akcií. Z pozice žalobce navrhl soudu, aby se spokojil se zárukou motorkářského spolku z Mostu, který měl dohlédnout na “dovršení nápravy odsouzeného”. Kárný senát Kosána následně potrestal snížením platu za to, že se nepostavil proti podmínečnému propuštění Nováka.

Ladislav Kosán je aktuálně pětkou na kandidátce Okamurovy SPD v Chomutově. Vrací se tedy na scénu jako člověk, který má ambice působit v politice.

Volby. Ilustrační foto.
Volby na Chomutovsku: Řada starostů chce zůstat v čele, výjimkou je kadaňský

“Po skončení profese státního zástupce a odchodu do důchodu jsem se rozhodl podílet se na veřejném životě v Chomutově,” odůvodnil snahu o vstup do politiky na svém facebookovém profilu s doplněním, že podobná angažovanost je ze zákona státním zástupcům a soudcům zakázaná. “Společenská angažovanost mne vždy zajímala, omezoval jsem ji v minulosti výhradně na sportovní činnost. Nyní jako důchodce již nejsem žádnými omezeními svazován,” dodal.

Obří billboard s Kosánovým snímkem nechybí na nejméně třech nemovitostech v majetku Novákovy rodiny. Jeden z nich je umístěný na výškové budově bývalého Armabetonu v centru města. Vyjádření Alexandra Nováka se redakci nepodařilo získat, protože dlouhodobě s médii nekomunikuje.

V řadách SPD

Nechtěnou zkušenost se soudem mají i další lidé, kteří stojí za chomutovskou SPD. Lídrem hnutí je Zdeněk Vaňkát. Ten byl v minulosti souzený za to, že měl pomáhat balkánskému gangu, který chtěl vykrást vilu pražského politika Rudolfa Blažka. Pracoval tehdy jako řadový kriminalista na prvním pražském obvodu. Soud ho ale před dvěma lety pravomocně zprostil viny a posléze mu stát za nezákonné stíhání přiřkl odškodné kolem 170 tisíc korun.

Manažerem chomutovské SPD s podporou PRO je Matěj Drbohlav. Mladý podnikatel a donedávna i předseda krajské organizace Karlovarského kraje hnutí Trikolóra, který je souzený za to, že si měl objednat žhářský útok na rodinné auto náměstka chomutovského primátora Davida Dindy. On sám vinu odmítá a prohlašuje, že na něj kauzu “ušili” policisté s místními politiky. Soud stále pokračuje, rozsudek dosud nebyl vynesen.