Kdo ona žena, jejíž mumie je uchovávána ve sbírkách varšavského národního muzea byla a za jakých okolností zemřela, archeologové stále netuš. Mumii se právě z tohoto důvodu přezdívá Tajemná dáma. Díky novému výzkumu vědců zapojených do projektu Varšavská mumie se však podařilo přijít alespoň na to, jak se uchoval v matčině těle uchoval plod - podle vědců díky procesu nikoli nepodobnému nakládání vajec.

Veš. Ilustrační foto.
Převratný objev. Vědci získali dva tisíce let starou lidskou DNA z vajíček vší

„Plod zůstal v nedotčené děloze a začal se, řekněme, zavařovat. Není to právě nejestetičtější přirovnání, ale vyjadřuje zhruba, o co šlo,“ uvedl podle webu Science Alert výzkumný tým vedený bioarcheoložkou Marzenou Ożarek-Szilkeovou z Varšavské univerzity a archeologem Wojciechem Ejsmondem z Polské akademie věd.

„Hodnota pH krve v mrtvolách, včetně obsahu dělohy, výrazně klesá, stává se kyselejší, koncentrace amoniaku a kyseliny mravenčí s časem narůstají. Vyplnění těla natronem (směsí solí odebraných ze dna suchých jezer) výrazně omezuje přístup vzduchu a kyslíku. Konečným výsledkem je téměř hermeticky uzavřená děloha obsahující plod,“ vysvětlují vědci na svém blogu.

Tělo bez kostí

Specialisté z Varšavy čelili během práce kritickým dotazům ze stran vědecké komunity, zda jsou si jisti, že našli skutečně lidský plod. Pochybovala o tom například radioložka Sahar Saleemová z Káhirské univerzity, podle níž se nepodařilo během skenování mumie detekovat žádné kosti, a proto musí být identifikace plodu neprůkazná.

Podle varšavského týmu ale nejde o nic nepředpokládaného. Jemné kosti plodu jsou během prvních dvou trimestrů velmi špatně mineralizované, takže je skutečně obtížné je poté, co prošly tafonomickým nebo konzervačním procesem, detekovat. Málokdy se nacházejí i při archeologických vykopávkách. Navíc by je okyselující procesy, k nimž došlo uvnitř mrtvého těla Tajemné dámy, dále demineralizovaly.

Egyptologové digitálně "rozbalili" mumii faraóna Amenhotepa I.
Vědci se odvážili "rozbalit" mumii faraona. Pomohla jim digitální technologie

Není to nepodobné přirozenému procesu mumifikace, k němuž dochází v rašeliništích, kde vysoce kyselé prostředí „nakládá“ měkké tkáně, ale demineralizuje kosti.

„Tento proces demineralizace kostí v kyselém prostředí lze přirovnat k experimentu s vajíčkem,“ píší vědci. „Představte si, že vložíte vejce do hrnce naplněného kyselinou. Vaječná skořápka se rozpustí a zůstane pouze vnitřek vejce (bílek a žloutek) a minerály ze skořápky rozpuštěné v kyselině.“

Důvod, proč se těla Tajemné dámy a plodu v tomto ohledu liší, je ten, že se každé mumifikovalo jinak. Dáma byla mumifikována pomocí natronu, tedy přirozeně se vyskytující směsi solí, kterou staří Egypťané používali k vysoušení a dezinfekci těl. Plod v jejím uzavřeném lůně se mumifikoval až ve výsledném kyselém prostředí.

Možná je takových mumií víc

Výsledky naznačují, že podobné těhotné mumie by se mohly ukrývat i v dalších muzejních sbírkách. Skenování mumií obvykle identifikuje kosti a amulety zastrčené do jejich zábalů. Pokud by se ale zaměřilo důkladně na měkké tkáně, mohlo by odhalit i další plody, což by zase archeologům a antropologům napovědělo, proč dávní mumifikátoři ponechali v těle zesnulé její plod, když ostatní vnitřní orgány před mumifikací vyjmuli. 

„Možná to nějak souviselo s vírou ve znovuzrození v posmrtném životě,“ uvažuje Ożarek-Szilkeová. „Ale je těžké vyvodit nějaké závěry, protože stále nevíme, zda je toto jediná těhotná egyptská mumie. Prozatím je rozhodně jediná známá.“

Nezemřela při porodu

Polský tým také z polohy plodu a uzavřeného stavu porodních cest zjistil, že žena nezemřela při porodu. Již předchozí výzkum ukázal, že Tajemné dámě bylo v době její smrti mezi 20 a 30 lety a byla v 26. až 30. týdnu těhotenství.

Starší přirozeně zachovalá mumie peruánského muže, uložená do polohy plodu v lůně, se svázanýma rukama a nohama. V podobné poloze se nacházela i nově nalezená mumie, která však měla provaz hustě omotán i kolem těla.
V Peru našli 1200 let starou mumii muže. Byla v neobvyklé poloze a svázaná

„Tajemná dáma zemřela spolu s nenarozeným dítětem. Měla své sny, někoho zřejmě milovala a někdo miloval ji. A nyní nám prozrazuje tajemství, která si vzala s sebou do hrobu,“ uzavírá tým.

Výzkum byl publikován v Journal of Archaeological Science.