Podle nedávného prohlášení egyptského ministerstva cestovního ruchu a památek byly rakve nalezeny v pohřební šachtě 11 metrů pod zemí, kde byly naskládány na sebe. Všechny jsou velmi dobře zachovalé, dokonce včetně maleb na dřevě. Podle počátečních analýz byly sarkofágy před uložením pod zem pravděpodobně neprodyšně uzavřeny. 

Při stavbě nového letiště severně od Mexico City našli vědci na 200 mamutích kostí
Mexičané slaví. Při budování letiště nalezli pravěký poklad, který nemá obdoby

Uvnitř pohřební šachty se navíc našly další tři uzavřené výklenky. Podle egyptského ministra pro památky Chálida Ananího je tak pravděpodobné, že pohřební šachta bude rakví ukrývat ještě víc. 

V Sakkáře nepohřbívali jen bohaté

Předpokládá se, že Sakkára sloužila jako nekropole pro někdejší hlavní město starověkého Egypta Memphis a že v ní Egypťané pohřbívali své mrtvé po dobu tří tisíc let. Jako taková se proto těší trvalému archeologickému zájmu.

V sakkárském pohřebním komplexu nebyla pochovávána jen vysoce postavená šlechta a vysoké egyptské úřednictvo, jejichž hroby si obvykle spojujeme s bohatou pohřební výbavou včetně mumifikovaných zvířecích mazlíčků, kazet naplněných bohatstvím a zdobených hrobek. Nacházejí se tam sice také, ale vedle nich odhalily nedávné vykopávky i mnohem jednodušší hroby, do nichž byli pravděpodobně ukládáni lidé ze střední třídy nebo starověcí egyptští dělníci.

Pozdrav od Nilu. Výstava Sluneční králové nahlíží do světa stavitelů pyramid a věčné slávy jejich králů, královen a kněží.
Králové slunce a dcery faraona v pelu dávnověku. Jaký je Egypt v Národním muzeu

Nový nález je výjimečný v tom, že během uplynulých tisíciletí byla řada bohatých hrobek vykradena, takže najít skrýš více než desítky sarkofágů, které zůstaly po celé dlouhé věky neporušené a neotevřené, je opravdu vzácné - a může to přinést i cenné objevy, pokud se týká jejich obsahu. Ten by nám mohl prozradit více nejen o tom, kdo v něm byl pohřben, ale také o jeho významu v tehdejší době, a navíc přispět k lepšímu pochopení staroegyptských pohřebních zvyků. 

Objev pomůže ekonomice

Totožnost pohřbených bude předmětem dalšího bádání. Na místě stále pokračují vykopávky, takže se dají předpokládat další nálezy včetně případných zbylých sarkofágů uložených v pohřební šachtě. 

Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a památek zatím využívá objev k větší propagaci Egypta jako mimořádného místa pro turistiku zaměřenou na kulturní památky. Ministr Chálid Ananí zveřejnil na svém twitterovém profilu první propagační videa, která upozorňují na nový objev ve stylu připomínajícím Spielbergovu ságu o Indiana Jonesovi.

Egypt od 1. září znovu zpřístupnil turistům svá muzea i archeologická naleziště, která byla v uplynulých měsících uzavřena kvůli nebezpečí nákazy novým typem koronaviru. V současnosti egyptská vláda usiluje o obnovení turistického zájmu a o vzkříšení cestovního ruchu, který představuje významnou součást egyptského hospodářství. Nový objev tak hraje ekonomickým plánům do ruky.