Začíná hlavní program festivalu Obnaženi
Kdy: od pátku 6. srpna od 18.00 hodin
Kde: Café Rouge, Chomutovská knihovna
Všechny body programu propojí téma letošního ročníku, kterým je Zrání. V pátek 6. srpna zahájí hlavní festivalový týden vernisáž výstavy Zrání, 25 let v pohybu (Víťa Jakoubek, Café Rouge, od 18.00 hodin). V sobotu 7. srpna od 10.00 hodin se v atriu Chomutovské knihovny uskuteční výtvarná dílna pro děti i dospělé Individualita a v neděli 8. srpna se příznivci slam poetry můžou přihlásit na workshop s mistrem republiky ve slamu Dr. Filipichem. Festival pokračuje až do soboty 14. srpna dalšími akcemi.

Zámecký pátek na Červeném Hrádku
Kdy: pátek 6. srpna od 18.00 hodin
Kde: zámek Červený Hrádek
Třetí zámecký pátek je tu! Tentokrát si na své přijdou fanoušci folku a rocku. O zábavu během večera se postará liberecká folkrocková kapela Jarret, před kterou vystoupí svérázný písničkář a bavič Pepa Štross se synem Matějem Štrossem. Celá akce bude probíhat na zámecké louce, kde budou k dispozici stánky s občerstvením.

Na pohodu
Kdy: pátek 6. srpna od 18.00 hodin
Kde: letní kino v Klášterci nad Ohří
Letní kino v Klášterci nad Ohří bude hostit menší festival Na pohodu. Vystoupí skupiny Asi20?!, The elevators a KVeen: Queen live experience. Ke správné pohodě přispěje také The Bloom Hookah Longe a připraví skvělé vodnice.

Zámek Poláky ožije barokem
Kdy: sobota 7. srpna od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: zámek Poláky
Někdejší barokní skvost dostane zpět svou původní podobu. Na jeho obnovu přispěje i první velká slavnost. V sobotu 7. srpna se do historických prostor vrátí život. Pro všechny milovníky historie i zvědavce nastává jedinečná příležitost. Mohou si prohlédnout běžně nepřístupný zámek, který prochází rekonstrukcí. Je naplánovaná na spoustu let. Pro návštěvníky je připravena historická slavnost s celodenním programem, který je zaměřený především na období baroka a třicetiletou válku. O zábavu se postará šermířský spolek Honorata z Letohradu. Na programu jsou hrané scénky, práce mistra kata, ukázky chladných, ale i palných zbraní. Podle zámeckého pána nebude chybět ani dobová hudba v podání klarinetového tria Pontanus.

pARTy ve Františkánu
Kdy: sobota 7. srpna od 10.00 hodin
Kde: Františkánské zahrady v Kadani
Každoroční festival ve františkánských zahradách. Festivalem opět provede Tomáš Hanák a těšit se můžete například na Lolu Marsch z Izraele, německý Club des Belugas, Sklepáky, Wohnout, Tata bojs, Jaroslava Hutku, Čaknišou, Tam tam Batacuda a další.

Cyklovlakem do Krušných hor
Kdy: sobota 7. srpna v 8.45 hodin
Kde: z Klášterce nad Ohří přes Kadaň a Chomutov do Vejprt
Tuto sobotu 7. srpna vyjíždí opět historický cyklovlak na trase z Klášterce nad Ohří přes Kadaň a Chomutov do Vejprt. Odjíždí v 8,45 hodin a na horách je v půl jedné, zpátky se pak vrací ve 14,00 hodin. V Křimově malá zastávka na občerstvení a opékání špekáčků. Jízdné 50 Kč jedním směrem. 

Setkání v Krušných horách
Kdy: pátek 6. – neděle 8. srpna
Kde: v zaniklé obci Königsmühle
Land Art setkání v zaniklé krušnohorské obci Königsmühle bude probíhat od 6. do 8. srpna. Čeká vás řada hudebních a scénických vystoupení, bubenický obřad, čtení pro děti, v neděli v 19,00 hodin vystoupí Lenka Dusilová. Novinkou akce je setkání přátel historie - od nedělního rána se můžete těšit na historický tábor vojáků táhnoucích k Přísečnici za Třicetileté války. V průběhu celého festivalu si budete moci zahrát orientační hru s Marcebilou. Podrobné informace na webu https://konigsmuhle.cz/.

Prohlídka s hrabětem
Kdy: sobota 7. Srpna od 9.00 a 10.30 hodin
Kde: barokní kaple Sedmi bolestí Panny Marie v zámeckém parku
S hrabětem Thunem bude možné vyrazit v sobotu 7. srpna na prohlídku barokních kaplí Sedmi Bolestí Panny Marie v kláštereckém zámeckém parku. Začínají v 9.00 a 10.30 hodin.

Hudební odpoledne
Kdy: pátek 6. srpna od 16.00 do 21.00 hodin
Kde: městský park v Chomutově
V městském parku v Chomutově je na páteční odpoledne připravena hudba v podání Adély Radimcové, Jana Veselého, Matěje Koudelky a Jindry Kejaka.

Severočeské farmářské trhy
Kdy: sobota 7. srpna od 8.00 do 12.00 hodin
Kde: náměstí 1. Máje v Chomutově
Tradičně budou regionální pěstitelé a výrobci nabízet v prodeji své výpěstky a výrobky. Opět bude možné zakoupit ovoce, zeleninu, sýry, uzeniny a další.

Odpoledne s Muzeem Na Kočičáku
Kdy: sobota 7. srpna od 15.00 do 18.00 hodin
Kde: městský park v Chomutově
Další setkání s Muzeem čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku zaměřené najen na vojenskou historii.  

Nedělní country
Kdy: neděle 8. srpna od 16.00 do 18.00 hodin
Kde: altán v městském parku v Chomutově
V neděli od 16.00 hodin bude městský park v Chomutově patřit hudebnímu stylu country. Vyhrávat zde totiž bude country kapela Makovec.

Tvoříme magnetický svět
Kdy: neděle 8. srpna od 16.00 hodin
Kde: kulturní dům Střelnice v Kadani
Pamatujete si papírové panenky a panáčky, kterým se dalo nasazovat a měnit oblečení? Nejkrásnější vzpomínky z dětství, co říkáte? My pro vás máme navíc vylepšení! Na naší dílničce si budete moci vyrobit magnetickou figurku a magnetické doplňky, ale nemusí zůstat jen u postaviček. Jak by se vám líbilo vyrobit si traktor, který převáží dřevo z lesa, autobus, do něhož zrovna nastupují cestující, nebo poštovní auto rozvážející balíčky? A skvělé je, že se magnetky nebudou nikde válet, ale děti si je mohou snadno umístit na lednici, myčku, sporák - prostě vše kovové. Dílnička je vhodná pro děti od 3 let.

Přemysl Otakar II, král, rytíř, zakladatel
Kdy: do 28. září
Kde: Muzeum Kadaňský hrad
Výstava k 760. výročí první zmínky o městě Kadaň. Ve spolupráci se spolkem Města Otakarova, doplněná exponáty ze sbírek Městského muzea v Kadani a Ústavu archeologické památkové péče v Mostě.

Hořkosti ve stádci Kristovu
Kdy: do 28. září
Kde: Muzeum středověká bašta v Kadani
Výstava o událostech roku 1421 v severozápadních Čechách, pořádaná ve spolupráci s UAPP Most se zápůjčkou soukromé sbírky husitských zbraní. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o husitském tažení roku 1421 v našem kraji, ale báli jste se zeptat. Otevřeno v červenci a srpnu denně mimo pondělí, v září o víkendech a státním svátku. Dne 11. září v 15.00 hodin v rámci EHD bude komentovaná prohlídka s autorem výstavy Milanem Sýkorou. Výstavu digitalizovala firma Ponte records.
 

Hollywood na Červeném Hrádku
Kdy: do 31. srpna
Kde: zámek Červený Hrádek
Na zámku Červený Hrádek u Jirkova začala výstava Hollywood, kterou sem přivezl radiový spíkr a moderátor Radek Jirgl. Jde o představení originálních rekvizit ze slavných filmů. Pokud vás zajímá, jak třeba vypadá čokoláda Willyho Wonky (Johny Depp) z filmu Karlík a továrna na čokoládu nebo meč Brandona Frasera z filmu Mumie a spousty dalších originálních věcí z hollywoodských trháků, tak nezapomeňte dorazit na zámek Červený Hrádek. Tato zajímavá výstava potrvá do konce prázdnin.

Svět kostiček v Chomutovské knihovně
Kdy: do 30. září
Kde: Chomutovská knihovna
V Chomutovské knihovně je výstava Svět kostiček. V předsálí oddělení naučné literatury je do konce září k vidění až 120 exponátů složených z kostek lega. Výstava vzdělávacího charakteru potěší nejen dospělé, ale i děti či školní skupiny. Nechybí exponáty z Harryho Pottera nebo studia Walta Disneye.

Kamencové jezero Chomutov
Kdy: sezona od června do září
Kde: areál Kamencového jezera v Chomutově
Poprvé se brány areálu letos otevřely v úterý 1. června, od stejného data je možné si na vrátnici autokempu koupit permanentní vstupenku nebo zarezervovat převlékací kabinku. Kamencové jezero je celosvětový unikát. Každé léto láká návštěvníky nejen z nedalekého okolí, ale také z celé České republiky a ze všech koutů Evropy. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi, kterému dominuje nové plovoucí molo, nabízí svým návštěvníkům řadu možností, jak trávit svůj volný čas. Vstupné, stejně jako třeba poplatky za kabinky, zůstaly stejné jako loni. Pokladny jsou otevřené vždy od 9 do 19 hodin, ovšem s několika výjimkami. Vstupné: dospělí 50 Kč, děti do 3 let zdarma, děti 3 – 15 let 40 Kč, ZTP 40 Kč. 

Muzeum Na Kočičáku
Kdy: o prázdninách otevřeno pondělí - sobota od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Muzeum čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku
Nenechte si ujít komentovanou prohlídku v muzeu Čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku. Jedná se o největší pevnostní muzeum v Krušných horách. Každou sobotu vždy v celou hodinu od 10.00 do 17.00 hodin průvodci návštěvníky vtáhnou do válečného období.

Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově
Kdy: do 31. října
Kde: vstup po značené trase z Černovické ulice v Chomutově
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Chomutov ve století páry, která byla připravena při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku. K vidění je na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2021 otevřen od pátku 4. června a v červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na rozšířenou otevírací dobu.

Industriální cyklostezka u Kadaně
Kdy: kdykoli ve volním čase
Kde: z Kadaně do Černovic
Výhledy do uhelného velkolomu, průjezd kolem elektrárny i klidná zákoutí rekultivované krajiny – takové zážitky nabízí netradiční industriální cyklostezka na Kadaňsku. Třináctikilometrová trasa z Kadaně do Černovic s perfektním povrchem a mírným převýšením je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukazuje přitom možnosti proměny krajiny po těžbě uhlí i zajímavá technická řešení. Ideálním startovním místem na cyklostezku značenou číslem 3115 jsou kadaňské Rooseveltovy sady se spoustou sportovních a rekreačních příležitostí. 

Na zaniklý hrad Najštejn
Kdy: po celý rok
Kde: nad údolní nádrží Jirkov
Skromné pozůstatky hradu Najštejn jsou na vysokém skalním ostrohu nad údolní nádrží Jirkov. Hrad byl pravděpodobně založen v polovině 13. století Jindřichem z Alamsdorfu, majitelem nedalekého panství Březenec. Již ve 14. století byl hrad opuštěn. Jádro tvořila nevelká oválná plošina s menší budovou. Okolo plošiny je příkop a val. K zaniklému hradu se nejlépe dostaneme z autobusové zastávky Blatno – Květnov, odkud vede polní a pak lesní cesta. Ta ale není na mapě KČT zakreslena.

Někdejší Hrádek Hausberg
Kdy: celoročně přístupné
Kde: Zámecký vrch nad Bezručovým údolím
Nepatrné náznaky terénních valů vybíhají do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska. Celková podoba lokality ukazuje na středověký původ. S vazbou na dálkovou komunikaci to mohl být kontrolní bod na této cestě. Bohužel se nedochovaly žádné písemné zmínky. Do literatury lokalitu uvedl Jaroslav Pachner a navrhl ji označovat jako Hausberk II. Nebyly zde nalezeny žádné archeologické nálezy. Nejsou zde žádné pozůstatky staveb či jiných objektů. Podle terénních náznaků šlo nejspíše o nedostavěné jednodílné opevnění, které na východní straně vymezuje příkop, před nímž je val. Další mělký příkop odděluje vlastní ukončení ostrožny. Je zde také prohlubeň, vysekaná do rulové skály, dnes zpola zasypaná. Nejsnadnější přístup je z Chomutova po modré turistické značce.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: po celý rok
Kde: kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: u obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň, Liščí vrch, na severu Hora Svaté Kateřiny. Na západě jsou jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách, o něco dále Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu pak osada Lesná.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: po celý rok
Kde: nad obcí Perštejn
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci
Kdy: přístupná celoročně
Kde: v Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří je stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město.

Zřícenina hradu Šumburk
Kdy: přístupná celoročně
Kde: nad řekou Ohře, kousek za Kláštercem nad Ohří 
Zřícenina hradu Šumburk se tyčí nad řekou Ohří kousek za Kláštercem nad Ohří, směrem k Ostrovu nad Ohří. Je dobře viditelná ze silnice Chomutov - Karlovy Vary i ze samotného Klášterce nad Ohří. Nabízí vyhlídku na Krušné i Doupovské hory. Mohutný hrad pochází z první poloviny 15. století a jméno nese podle zakladatele Viléma ze Šumburka. Z areálu lázní Evženie v Klášterci vede cesta k němu podél řeky po červené turistické značce. Cesta asi po třech kilometrech turisty dovede přes rekreační obec Kotvina k rozcestí Šumná. Odtud už vede dvoukilometrové stoupání po žluté značce ke zřícenině hradu.

Zřícenina tvrze Pětipsy
Kdy: celoročně, zámek je ale uzavřen a oplocen
Kde: na západním okraji obce Pětipsy 
Zřícenina tvrze, později přestavěné na zámek, nedaleko Nechranické přehrady je upomínkou na rod Pětipeských z Chýš a Egerberga. Chátrající stavba vodní tvrze dnes už nabízí jen obvodové zdi. Zámecký areál má nyní občanské sdružení Via Levamente, které se pokouší o jeho záchranu. Zámek je však uzavřen a oplocen s výstrahou, že se jedná o chráněnou památku a vstup je zakázán. Dvůr je však otevřen. Jeho stav je velmi špatný a patrné jsou dnes spíš pozůstatky původní tvrze. Pozůstatky tvrze leží na západním okraji obce Pětipsy. Najdete je mezi centrem obce a železniční zastávkou Doupovské dráhy.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: přístupná celoročně
Kde: nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov-Strupčice.

Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.


Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: po celý rok
Kde: na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.