Vánoční trh v Chomutově
Kdy: od pátku 4. prosince
Kde: náměstí 1. Máje v Chomutově
Proč přijít: Vánoční trh v Chomutově začíná v pátek 4. prosince. Kromě stánků s vánočním zbožím bude na náměstí 1. Máje. Další program je zatím nejistý.

Bleší trhy v Málkově u Chomutova
Kdy: sobota 5 a neděle 6. prosince 6 – 12 hodin
Kde: Bleší trhy Málkov
Proč přijít: Víkendový trh v Málkově u Chomutova se opět uskuteční po oba dva víkendové dny, tedy v sobotu 5. a v neděli 6. prosince. Objevte mnoho zajímavého zboží, výrobků a pokladů nabízených prodejci z blízkého i dalekého okolí. Výhodně nakoupit, potěšit sebe, nebo své blízké, můžete po dobu nouzového stavu vždy každou sobotu a neděli v čase 6 - 12 hodin.

Výstava betlémů v Kadani
Kdy: sobota 5. a neděle 6. prosince od 10 do 17 hodin, trvá do 20. prosince
Kde: Městské muzeum v Kadani, Františkánský klášter
Proč přijít: O víkendu se ve Františkánském klášteře v Kadani otevře výstava více než šesti desítek betlémů z různých materiálů a různých velikostí. Otevřeno bude vždy o víkendech od 10 do 17 hodin.

Historické cukrárny aneb Mlsání za první republiky
Kdy: od 3. prosince 2020 do 22. ledna 2021
Kde: Oblastní muzeum v Chomutově
Proč přijít: Od čtvrtka 3. prosince otevírá Oblastní muzeum v Chomutově, které přichystalo novou výstavu na téma historické cukrárny. V muzeu na radnici je otevřena zcela nová výstava "Historické cukrárny aneb mlsání za první republiky", která jistě potěší všechny Vaše smysly… Otevírací doba výstavy: út - pá 9 - 17, so a ne 10-17 hodin., V den otevření výstavy 3. prosince je vstup zdarma. Výstava připomíná zašlou slávu československých cukráren v období formující se první republiky. Ukazuje vybavení provozoven včetně kasy, balících papírů značky Orion, papírových krabic na dorty a zákusky, skleněných zásobníků naplněných bonbony a mnohem víc… Nebudou chybět ani dobové materiály, jako například výuční list, pracovní knížka, reklamní pohádky, recepty, obaly od čokolád a další. Chybět nebudou samozřejmě ani regionální souvislosti a informace o vývoji tohoto odvětví na Chomutovsku. Autory výstavy jsou Jan Maroušek a Petr Lukas z Brna, výstavu zprostředkovává Letohrádek Mitrovských v Brně.

Kadaňský adventní minijarmark
Kdy: Od pátku 4. prosince vždy od 14 do 18 hodin, do 20. prosince
Kde: Mírové náměstí v Kadani
Proč přijít: Od pátku 4. prosince vždy od 14 do 18 hodin budou otevřené stánky na Mírovém náměstí v Kadani. Kromě nich můžete vhodit dopis Ježíškovi do schránky se zvoničkou, vyfotit se u deskového betlému, zajít na výstavu do Galerie Josefa Lieslera a poslechnout si hrající vánoční strom. V sobotu 5. prosince od 8 do 13 hodin se pak na náměstí konají farmářské trhy.

Ještě dříve, než tohle všechno: Lukáš Musil
Kdy: od 3. prosince 2020 do 31. ledna 2021
Kde: Galerie Josefa Lieslera v Kadani
Proč přijít: Symbol, rituál, archetyp, pro které jsou prosté linie elementárním zobrazovacím prvkem, jsou i základními jmenovateli výstavy Lukáše Musila. Český výtvarník zde představuje plátna velkých i malých formátů, kresby, objekty a sochy. Lukášovi se povedlo zobrazit pozoruhodnou souhru všech těchto komponentů. Všechny části výstavy do sebe smysluplně zapadají a prolínají se, zároveň i jednotlivě vše dává smysl. Přijďte se podívat na tuto originální kompozici výstavy. Otevíráme již ve čtvrtek 3. prosince od 13 hodin. Otevřeno je úterý až neděle 13.00 – 17.00

Vápenka u Kovářské 
Kdy: celoročně
Kde: Mezi Hájem u Loučné a Kovářskou v Krušných horách
Proč přijít: Je jedním z míst, kam je možné v době vyhlášeného nouzového stavu a epidemiologických opatření vlády vyrazit, je třeba vápenka nedaleko Kovářské, která je mimořádnou technickou památkou. Od roku 1963 chráněnou státem. Spolu s přilehlým lomem se nachází v katastrálním území Háj u Loučné pod Klínovcem (německy Stolzenhein nebo také Stolzenhan), ale leží blíže obci Kovářská (německy Schmiedeberg) a obvykle bývá uváděna u Kovářské. Areál vápenky je součástí Hornické kulturní krajiny Háj - Kovářská - Mědník, která byla v roce 2014 vyhlášena jako krajinná památková zóna. Krušnohorská vápenka je zároveň tzv. přidruženým objektem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného v roce 2019 na seznam Světového dědictví UNESCO. V roce 2018 proběhlo v okolí odstranění náletových dřevin a byla prováděna sanace zdiva. Stavbu financovaly Lesy ČR. 

Kýšovický vodopád
Kdy: přístupný je po celý rok
Kde: u obce Kýšovice v Prunéřovském údolí
Proč přijít: Kýšovický vodopád, někdy také zvaný jako Kýšický, leží u obce Kýšovice v romantickém Prunéřovském údolí na Chomutovsku. Jedná se o největší a nejvyšší přírodní vodopád Krušných hor, který je skrytý ve špatně dostupném terénu pravého údolního svahu potoka jižně od osady Kýšovice. Prunéřovský potok v Krušných horách protéká údolím tvořeným rulou. Díky břidličnatosti tohoto nerostu je okolí vodopádu velmi strmé. Vodopád je vysoký 26 metrů a je tvořen třemi kaskádami. Horní část vodopádu měří sedm metrů a po příkré skále voda plynule stéká. Prostřední vodopád je kolmý a s deseti metry je nejvyšší. Dolní devítimetrová část kombinuje oba dva typy.

Přehrada Kamenička s půvabnou hrází
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nedaleko Chomutova
Leží 8km severozápadně od Chomutova, v krásné přírodě, obklopena nádhernými bučinami. Byla vybudována v letech 1899 až 1904. Její rozloha je 6 ha. Je to fantastické místo na vycházku. Naleznete zde svůj klid a můžete se nechat okouzlit podmanivým prostředím. Zvláště v podzimním období nemají chybu všudypřítomné zlaté buky. Vyjet si sem můžete i na kratší cyklovýlet. Nebo si ho můžete prodloužit a po svazích Krušných hor, což znamená držet se stále modré turistické značky, se vydat až do vrcholových partií Krušných hor, konkrétně k Novému Domu (dnes je to jedna budova, sloužící myslivcům) a Novodomskému rybníku . Cestou potkáme i Dieterovu štolu. Pokud by jste přijeli autem, musíme jej nechat u bývalého III. mlýna a pak si udělat zhruba 1,5 km dlouhý pěší výšlap. Kamenička je z jedné strany ohraničena zděnou, 44 metrů vysokou, hrází, která je v koruně dlouhá 153 metrů. Hráz je součástí prvního stupně ochranného pásma a je tedy pro veřejnost nepřístupná. Přehrada je technickou památkou.

Opomíjený vrch Meluzína
Kdy: celoročně přístupný
Kde: jihovýchodně od obce Háj, na dohled od Klínovce
Většina z nás si zřejmě při vyslovení názvu Krušných hor vybaví jejich nejvyšší vrchol Klínovec s jeho známými lyžařskými areály a vrcholem, zastavěným už řadu let chátrajícími budovami horského hotelu a rozhledny. Na dohled od Klínovce, a přece zcela mimo zájem naprosté většiny turistů, se však nachází jiná krušnohorská tisícovka – bezesporu nejkrásnější a nejdivočejší vrchol celé centrální části pohoří. Tím opomíjeným cílem pro nenáročný výlet je hora s poetickým názvem Meluzína. Meluzína je skalnatý vrchol ležící 2,5 km jihovýchodně od obce Háj. Charakteristické je pro ni výrazné ploché temeno, které spolu s dominantním Klínovcem tvoří charakteristikou siluetu, viditelnou i z velkých vzdáleností. Vrcholovou plošinu a její okraje zkrášlují četná skaliska a kamenná moře. V současnosti je vrchol odlesněn, pouze na severním svahu se vyskytují zbytky silně poškozeného smrkového lesa. Z vrcholové plošiny se otevírají nádherné kruhové výhledy na blízké vrcholy Krušných hor, hluboké údolí Ohře či Doupovské hory. Výstup na Meluzínu může být jak náročným celodenním výletem, tak krátkou procházkou vhodnou i pro rodiny s menšími dětmi. Při volbě náročné trasy můžete výstup zahájit například ve Stráži nad Ohří, odkud vás až těsně pod vrchol povede zelená turistická značka. Připravte se ale na desetikilometrový výstup s převýšením téměř 800 metrů.

Stezka pro pěší a cyklisty v Klášterci
Kdy: přístupná celoročně
Kde: v Klášterci nad Ohří
V Klášterci nad Ohří byla nedávno otevřena nová stezka pro pěší i cyklisty podél Kláštereckého potoka. Navazuje na vloni dokončený cyklopark v Královehradecké ulici. Zájemci se tak mohou projít podél potoka a objevovat krásy města a načerpat čerstvý vzduch. Trasa, která začíná u cykloparku, stoupá sídlištěm podél Kláštereckého potoka do Útočiště. Cyklopark vedle hlavního silničního tahu přes město byl otevřen v červnu loňského roku.

Helenčiny vodopády u Svahové
Kdy: po celý rok
Kde: kousek od rozcestí u obce Svahová
Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, zaměřte se na oblast nad Jirkovem u Svahové. Krásný přírodní úkaz na potoku Lužec se nachází kousek od rozcestí u obce Svahová. Prochází tudy také cyklostezka. Asi 20 m před dřevěným mostkem stačí sejít na vyšlapanou pěšinku, která vás tam dovede. Vodopád má zhruba 4 metry a pod ním jsou ještě menší peřeje. Na jednom z umělých přívodů z Kachního rybníka je těsně pod silnicí ze Svahové do Malého Háje umělý, přibližně 3 metry vysoký vodopád. Nejhezčí jsou Helenčiny vodopády především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení.

Zřícenina hradu Perštejn
Kdy: po celý rok
Kde: nad obcí Perštejn
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Rozsáhlá zřícena hradu je ukrytá v zalesněném skalním ostrohu přibližně jeden kilometr nad obcí Perštejn na svazích Krušných hor. Hrad není odnikud vidět, z obce k němu vede modrá turistická značka. Pozůstatky hradu jsou roztroušeny na rozsáhlém území na vrcholu kopce. Hrad byl založen někdy ve druhé polovině 13. století. Podle německého názvu Borschenstein se soudí, že jeho zakladatelem mohl být Boreš z Rýzmburka, v úvahu připadají ale také páni ze Šumburku.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: přístupná celoročně
Kde: nad obcí Strupčice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v opěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty. Rozhledna bude napojena na nově vznikající cyklostezku Chomutov - Strupčice.

Tip na knihu: Město Chomutov a železnice
Kdo: Jan Kadlec
Kde: Akord Chomutov
Rok 1870 byl pro město Chomutov význačným mezníkem, tento rok dne 8. 10. do Chomutova přijel první vlak. Zanedlouho se chomutovské nádraží stalo velkým dopravním uzlem. K tomuto výročí je vydána rozsáhlá knih i historii tohoto velkého železničního uzlu s názvem "Město Chomutov a železnice". Autorem této knihy je Ing. Jan Kadlec. Kniha je u nás v muzeu v prodeji za 400,- Kč.

Tip na společenskou hru: Jízdenky prosím! Evropa
Kdy: ve volném čase s rodinou
Kde: ADC Blackfire
Veleúspěšná hra o stavbě železnic po celé Evropě. Jízdenky, prosím! postaví hráče do rolí stavitelů železničních tratí v Evropě – čím rozrostlejší vlakovou síť vybudují, tím blíže se dostanou k vítězství. Je pokračováním deskové hry Ticket to Ride. Oproti svému předchůdci se hráči přenáší do Evropy na přelomu 19. a 20. století, kde budování železniční sítě komplikuje množství horských masivů a členitost mořských břehů, kdy je občas výhodnější vodní masu překlepnout než ji složitě objíždět. Kromě nového herního plánu s mapou Evropy je hra obohacena o několik nových prvků.